» داروهای گیاهی » قویترین داروی گیاهی ضد سرفه | معرفی ۷ شربت گیاهی ضد سرفه
قویترین داروی گیاهی ضد سرفه

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه | معرفی ۷ شربت گیاهی ضد سرفه

اردیبهشت ۴, ۱۴۰۳ 27۰229

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه

مقدمه | درمان سریع سرفه

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه را با خواندن این مقاله حتما پیدا می کنید. گیاهان برای قرن ها به عنوان روشی طبیعی برای درمان بیماری های مختلف از جمله سرفه مورد استفاده قرار می گرفتند. سرفه طولانی باعث مشکلات تنفسی متعددی می شود و درمان سریع سرفه با دارو های گیاهی رویکردی جامع‌ برای درمان علائم مشکلات تنفسی به حساب می آید. این مقاله به بررسی و معرفی قویترین داروی گیاهی ض سرفه برای تسکین حملات سرفه، کاهش التهاب در گلو و مجاری هوایی و تسکین تحریک ‌های ناشی از مشکلات تنفسی می پردازد.

سوالاتی که پس از خواندن این مقاله به پاسخ آنها خواهید رسید:

 • سرفه چیست و  چه علل و انواعی دارد؟
 • قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کدام است؟
 • بهترین شربت ضد سرفه کدام است؟
 • آیا درمان سریع سرفه در خانه امکان پذیر است؟
 • چه گیاهانی در مهار سرفه نقش دارند؟
 • سرفه طولانی مدت چه عوارضی دارد؟

سرفه چیست؟

سرفه خروج شدید و ناگهانی هوا از ریه ها از طریق دستگاه تنفسی فوقانی است که معمولاً با صدایی مشخص همراه است. این به عنوان یک مکانیسم دفاعی حیاتی در برابر ذرات خارجی، میکروب‌ ها و محرک ‌هایی که وارد راه هوایی می‌شوند عمل می‌کند و به پاکسازی آنها و محافظت از ریه ‌ها در برابر عفونت و آسیب کمک می‌کند. اگر چه سرفه های گاه به گاه طبیعی و بی ضرر است، سرفه های مداوم یا شدید می تواند نشان دهنده مشکلات زمینه ای سلامتی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

اینجا کلیک کنید 👈 قرص ضد سرفه آلتادین

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه
ضد سرفه و گلو درد  

علل سرفه

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند در ایجاد سرفه نقش داشته باشد. برخی از علل رایج عبارتند از:

 • عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی
 • آسم
 • انواع آلرژی
 • بیماری مزمن انسدادی ریه
 • بیماری رفلاکس معده به مری
 • مصرف برخی دارو ها
 • استعمال دخانیات و قرار گرفتن در معرض آلاینده ها
 • صرفه های عصبی ناشی از استرس، اضطراب و ناراحتی عاطفی

انواع سرفه

سرفه ها را می توان به طور کلی بر اساس ویژگی هایشان به دو دسته اصلی طبقه بندی کرد:

سرفه مولد (تر یا سینه ای)

سرفه مولد خلط تولید می کند که نشان دهنده وجود التهاب و مخاط در راه های هوایی است. هدف این نوع سرفه از بین بردن مخاط اضافی و رفع انسداد های مجاری تنفسی است.

سرفه خشک (غیر مولد)

سرفه خشک خلط تولید نمی کند و ناشی از تحریک یا التهاب گلو و راه‌ های هوایی فوقانی است که گاهی توسط عوامل محیطی یا روانی ایجاد می ‌شود.

سایر سیستم‌ های طبقه‌بندی سرفه‌ ها را بر اساس مدت زمان طبقه‌بندی می‌کنند و بین سرفه ‌های حاد (که کمتر از سه هفته طول می ‌کشد)، نیمه حاد (بین سه تا هشت هفته ادامه می‌ یابند) و مزمن (بیش از هشت هفته ادامه می ‌یابند) تمایز قائل می‌شوند. درک علل و انواع مختلف سرفه برای تشخیص دقیق و درمان سریع سرفه بسیار مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مدیریت ضعف و سرفه می توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

اینجا کلیک کنید 👈 فواید و خواص عناب در سرما خوردگی

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کدام است؟

دارو های گیاهی مختلفی با هدف سرفه تولید و در بازار عرضه می شوند که در اینجا به معرفی انواع قویترین داروی گیاهی ضد سرفه می پردازیم.

شربت کوکنار

شربت کوکنار یا شربت خشخاش به دلیل دارا بودن ویتامین ها و آلکالوئید های خشخاش شبیه مورفین و کدئین و نوسکاپین عمل می کند و می توانید از آن به عنوان شربت موثر در سرفه و ضد آبریزش بینی استفاده کنید. مورفین موجود در شربت خشخاش اثر ضد درد و ضد سرفه دارد که می تواند به شما در رفع مشکلات تنفسی کمک کند.

رفع ناراختی سینه کوکنار

کوکنار ترک اعتیاد

شربت بنفشه و زوفا فراطب

شربت بنفشه فراطب یک محصول کاملا گیاهی و یکی از انواع بهترین شربت ضد سرفه به حساب می آید که برای درمان بیماری های عفونی دستگاه تنفسی مثل عفونت دیافراگم، سرفه های خشک و گرم، گرفتگی صدا، التهاب حنجره کاربرد دارد. همچنین شربت ضد سرفه زوفا فراطب با اثر خود در سیستم تنفسی موجب درمان سرفه، تنگی نفس مزمن و آسم می شود.

علاوه بر شربت ها پودر های خوراکی مثل پودر روتارین می تواند در رفع مشکلات تنفسی موثر باشد و باعث باز کننده صدا و درمان عفونت گلو شود. فلاونوئید های موجود در این فرآورده دارای اثر ضد التهابی بوده و تسکین دهنده التهابات تار های صوتی، گلو ، سرفه و سینه درد می باشد.

اینجا کلیک کنید 👈  پودر رفع سرفه و گرفتکی صدا روتارین

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه
باز کننده صدا و درمان عفونت گلو

شربت زوفا پلاس نیاک

در شربت زوفا پلاس با گیاهان متفاوت خود مانند شیرین بیان و عناب که هر کدام خواص بی‌نظیری برای خلط آوری، رفع تنگی نفس و سرفه دارند را می توان در جمع محصولات با عنوان بهترین شربت ضد سرفه گنجاند. زیرا این شربت با تاثیر مستقیم خود بر سلامت دستگاه تنفسی و سیستم ایمنی، شما از سرفه و گلو درد رهایی می بخشد.

شربت سرماخوردگی زوفا پلاس

شربت زوفا پلاس نیاک

شربت گل ختمی زردبند

شربت گل ختمی یک درمان سریع سرفه محسوب می شود. این شربت گیاهی به دلیل داشتن ترکیبات پلی ساکاریدی که دارد به رفع سرفه های خشک و صاف کردن مجاری تنفسی کمک می کند همچنین از آن می توانید به عنوان خلط آور گیاهی نیز استفاده کنید. درمان گرفتگی صدا و بهبود برونشیت نیز از جمله دیگر اثرات دارویی شربت گل ختمی زردبند است.

شربت خلط آور و ضد سرفه گل ختمی

شربت گل ختمی

شربت تیموکاف پلاس

شربت تیموکاف پلاس حاوی ترکیب آویشن و گل ختمی و زینک و ویتامین سی بوده که برای درمان سرفه های خشک مزمن و حاد و کاهش التهابات تنفسی و همچنین به عنوان خلط آور مناسب است. با ترکیبات گیاهی موثر خود، بی شک یکی از انواع بهترین شربت ضد سرفه را میتوان همین شربت دانست.

ضد سرفه و خلط آور گیاهی تیموکاف

پلاس آرمان دارو

شربت تیموس کامپاند

شربت تیموس کامپاند کیم حاوی عسل و آویشن بوده که یک تسکین دهنده خوب برای گلو بوده و ضد سرفه و خلط آور است. از این محصول می توانید برای تسکین سریع سرفه و ناراحتی های سینه که در فصول سرد سال شایع می شود استفاده کنید. شربت تیموس کامپاند را می توان برای تمام مشکلات تنفسی و ریوی استفاده کرد. این شربت تسکین دهنده خیلی خوبی برای سرفه ها با منشا بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا و همچنین آسم و آلرژی است.

ضد سرفه تیموس کامپاند

خلط آور و ضدسرفه تیموس کامپاند

درمان سرفه | درمان خانگی و تغییر سبک زندگی

روش های درمان سرفه به علت زمینه ای، شدت و مدت علائم بستگی دارد. رویکرد های مختلفی را می توان برای مدیریت موثر سرفه اتخاذ کرد، از دارو های گیاهی و درمان های خانگی تا اصلاح شیوه زندگی. در اینجا ما چندین گزینه درمانی برای رفع سرفه های مزاحم را مورد بحث قرار می دهیم.

درمان های خانگی

درمان‌ های خانگی ساده اغلب می‌توانند سرفه ‌های جزئی و علائم مرتبط را کاهش دهند. تکنیک های رایج عبارتند از:

آبرسانی

نوشیدن مایعات فراوان، مانند آب گرم، دمنوش های گیاهی و سوپ، به رقیق شدن مخاط کمک می کند، بافت گلو تحریک شده را تسکین می دهد و رطوبت را در مجاری تنفسی حفظ می کند.

بخار درمانی 

استنشاق بخار از یک کاسه آب جوشیده با محتویات گیاهی مانند شلغم و آویشن می تواند به طور موقت احتقان را از بین ببرد و شدت سرفه را کاهش دهد.

عسل

مصرف عسل ترجیحاً خام و فرآوری نشده می تواند گلو را بپوشاند و سوزش را کاهش و سرفه را کم کند. افزودن آن به آب جوش یا چای گیاهی اثربخشی آن را افزایش می دهد.

غرغره آب نمک

با غرغره کردن محلول آب و نمک می تواند به ضد عفونی و درمان عفونت های تنفسی کمک کنید. نشریات متختلف در جهان راهکار های متفاوتی را برای درمان سرفه در خانه ارائه می دهند که اضافه کردن آنها به برنامه درمانی خود بایستی با حساسیت به صحت اطلاعات آن انجام شود.

استراحت

استراحت و خواب کافی به بدن اجازه می دهد تا انرژی را برای مبارزه با عفونت ها و التیام بافت های آسیب دیده تخصیص دهد و بهبود را تسریع کند.

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه
قویترین داروی گیاهی ضد سرفه

اصلاح سبک زندگی

اصلاح رفتار ها و محیط ها می تواند بروز سرفه را به حداقل برساند و رفع علائم را تسهیل کند. پیشنهادات عبارتند از:

ترک سیگار

ترک سیگار و پرهیز از دود سیگار به طور قابل توجهی علائم سرفه را بهبود می بخشد و از عوارض بعدی جلوگیری می کند.

کنترل کیفیت هوا

کاهش قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ های داخلی و خارجی، آلرژن‌ ها و محرک ‌ها، مانند گرد و غبار، کپک، حیوانات خانگی و مواد تمیز کننده قوی، می‌تواند دفعات و شدت سرفه را کاهش دهد.

واکسیناسیون

ادامه دادن واکسیناسیون های توصیه شده مانند واکسن های سالیانه آنفولانزا، باعث ایمن سازی در برابر ابتلا به بیماری های تنفسی عفونی می باشد.

تکنیک‌ های تنفس

تمرینات تنفسی دیافراگمی (تنفس شکمی) عملکرد ریه‌ها را بهبود می‌بخشد، ماهیچه ‌های تنفسی را تقویت می‌کند و دوره‌ های سرفه را کاهش می‌دهد.

ملاحظات غذایی

اجرای یک رژیم غذایی ضد التهابی غنی از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی و چربی های سالم عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کند و به سلامت کلی بدن کمک می کند. این شرایط می تواند به درمان سریع سرفه بیانجامد.

با درک طیف متنوع روش‌ های درمانی، تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد استراتژی ‌های مدیریت سرفه متناسب با نیاز ها، ترجیحات و شرایط فردی امکان‌پذیر می شود.

اینجا کلیک کنید 👈 قرص ضد سرفه و خلط آور لیکوفار

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه
ضد التهاب مخاط دهان و گلو

گیاهان دارویی موثر در سرکوب سرفه

گیاهان ضد سرفه به گیاهانی اطلاق می شود که اثر بخشی قابل توجهی در کاهش علائم سرفه دارند، یا به عنوان خلط آور عمل می کنند و به دفع مخاط از دستگاه تنفسی کمک می کنند. همچنین برخی به عنوان سرکوب کننده، رفلکس سرفه را مهار می کنند. در راه جست و جو در پیدا کردن قویترین داروی گیاهی ضد سرفه، شناخت گیاهانی که در ترکیب آنها به کار رفته است نیز اهمیت دارد.

بسیاری از گیاهان ضد سرفه که اغلب در طب سنتی در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اعتبار علمی برای درمان سریع سرفه به دست آورده‌اند. ادغام این درمان ‌های طبیعی در روال‌ روزانه، رویکردی مکمل برای درمان ‌های معمولی مانند استفاده از قویترین داروی گیاهی ضد سرفه ارائه می‌دهد، که به طور بالقوه موجب تسکین علائم آن می شود. در ادامه چندین گیاه برجسته در درمان سریع سرفه و مکانیسم اثر مربوط به آنها را معرفی می کنیم.

شیرین بیان

شیرین بیان که به دلیل طعم شیرین و خاصیت تسکین دهنده اش شناخته شده است، به عنوان خلط آور و نرم کننده، مرطوب کننده غشا های مخاطی و درمان بلغم عمل می کند. به دلیل محتوای گلیسیریزین، شیرین بیان ویژگی ‌های ضدالتهابی و تقویت‌کننده سیستم ایمنی را نشان می‌دهد و کاربرد آن در مبارزه با سرفه را تقویت می‌کند.

با وجود فواید بی‌شمار آن، مصرف طولانی‌مدت ریشه شیرین بیان با توجه به احتمال افزایش فشار خون و عدم تعادل الکترولیت‌ ها با احتیاط همراه است. ترکیب این گیاه در بهترین شربت ضد سرفه که تعدادی آنها را در بخش قبل معرفی کردیم می تواند تاثیر شگرفی در روند بهبود سرفه شما داشته باشد.

گل ختمی

گل ختمی به عنوان موسیلاژ، در تماس با آب، مایعی لغزنده و چسبناک تولید می کند و یک سد محافظ بر روی بافت های ظریف تنفسی ایجاد می کند. در نتیجه، این گیاه به عنوان یک نرم کننده با ارزش عمل می کند، تحریک گلو را کاهش و رفلکس سرفه راکم می کند.

آویشن

آویشن از زمان های قدیم برای درمان بیماری های تنفسی مانند برونشیت، سیاه سرفه و آسم استفاده می شده است. این گیاه با داشتن خاصیت ضد میکروبی و ضد اسپاسم قوی، به طور موثر جنبه های مختلف بیماری زایی سرفه را هدف قرار می دهد.

آویشن عمدتاً با ترکیب تیمول خود، فعالیت میکروب کشی را در برابر باکتری ها و قارچ های مختلف نشان می دهد و از پیشرفت عفونت های تنفسی جلوگیری می کند. به طور همزمان، آویشن انقباضات ماهیچه ‌های صاف را که مسئول حمله‌ های سرفه هستند، کاهش می‌دهد. دمنوش های تهیه شده از برگ های خشک آویشن، وسیله ای ساده و در عین حال موثر برای درمان سریع سرفه است.

 

عوارض سرفه طولانی مدت

سرفه های طولانی مدت، که بیش از هشت هفته طول می کشد، می تواند فشار قابل توجهی را بر افراد مبتلا وارد کند، کیفیت زندگی را مختل کند و عواقب نامطلوب زیادی را ایجاد کند. در حالی که هر مورد ممکن است به طور مشخص ظاهر شود، سرفه های مکرر یا مداوم معمولاً مجموعه ای از پیامدهای منفی که در ادامه بررسی می کنیم را به همراه دارد:

اختلالات خواب

سرفه های شبانه مداوم الگو های خواب را مختل می کند، افراد مبتلا را مستعد بی خوابی، خستگی در طول روز، کاهش عملکرد شناختی و اختلالات خلقی می کند.

فشار فیزیکی

سرفه ‌های شدید و مکرر آسیب زیادی به بدن وارد می‌کند و باعث خستگی عضلانی، تعریق، سبکی سر، سنکوپ و گاهی اوقات فتق می‌شود.

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه
قویترین داروی گیاهی ضد سرفه

سر درد

افزایش فشار داخل قفسه سینه ناشی از سرفه های مداوم می تواند باعث تحریک سردرد، تشدید ناراحتی و به خطر افتادن سلامت کلی شود.

بی اختیاری ادرار

سرفه های حمله ای می تواند باعث جاری شدن ادرار، به ویژه در زنان شود، که باعث ناراحتی و خجالت می شود.

گرفتگی صدا و آسیب تار های صوتی

تارهای صوتی که به صورت مزمن ملتهب هستند دچار آسیب می شوند و صدا های خشن و ضعیفی را ایجاد می کنند که مستعد آسیب دائمی هستند.

کسالت و کاهش وزن

سرفه های ناتوان کننده و مداوم به کسالت عمومی، سرکوب اشتها و کاهش وزن غیر ارادی کمک می کند.

انزوای اجتماعی

خجالت ناشی از سرفه های مداوم و غیرقابل کنترل، از مشارکت اجتماعی جلوگیری می کند، تنهایی را تداوم می بخشد و پاسخ های استرس را تشدید می کند. پرداختن به عوامل ایجاد کننده زمینه ای برای جلوگیری از تشدید آسیب جانبی ناشی از سرفه های طولانی مدت ضروری است.

 

جمع بندی | قویترین داروی گیاهی ضد سرفه

سرفه یکی از عوارض و مشکلات آزار دهنده تنفسی است که گریبان گیر همه افراد در تمام ماه های سال است. در این مقاله با بررسی درمان سریع سرفه و معرفی مهمترین شربت ضد سرفه پرداختیم. در حالی که دارو های گیاهی معرفی شده فواید چشمگیری را برای مدیریت طبیعی سرفه ارائه می دهند، اما بهتر است همراه با توصیه های پزشکی مصرف شوند. گنجاندن قویترین داروی گیاهی ضد سرفه در روال خود مراقبتی شما می تواند به طور قابل توجهی علائم سرفه را کاهش دهد و سلامت کلی تنفس را ارتقا دهد.

 

جواد نبی زاده

جواد نبی زاده

من جواد نبی زاده، کارشناس بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی هستم. امیدوارم مطالب تألیفی بنده برای شما با سابقه ای که در حوزه بیماری ها، بهداشت دهان و دندان و سلامت فردی دارم، مفید باشد. هر گونه ابهام یا سوال درباره مقالات یا مطالب مرتبط با آن را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×