» اطلاعات دارویی » فواید ویتامین B12 | یک ماده مغذی ضروری برای سلامتی و تندرستی
فواید ویتامین B12 در سلامت

فواید ویتامین B12 | یک ماده مغذی ضروری برای سلامتی و تندرستی

اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۳ 18۰113

فواید ویتامین B12 در سلامت

مقدمه | Vitamin B12

ویتامین B12 که به نام کوبالامین نیز شناخته می شود، یک ویتامین های گروه B و محلول در آب است که نقش مهمی در عملکرد های مختلف بدن ایفا می کند. این ویتامین یک ماده مغذی ضروری است که بدن برای عملکرد صحیح سیستم عصبی، تشکیل گلبول های قرمز و متابولیسم پروتئین ها و چربی ها به آن نیاز دارد. در این مقاله، فواید ویتامین B12، منابع آن، مصرف توصیه شده، علائم کمبود B12 و مکمل های حاوی آن را بررسی خواهیم کرد.

سوالاتی که پس از خواندن این مقاله به پاسخ آنها خواهید رسید:

 • ویتامین B12 چیست؟
 • فواید ویتامین B12 کدام است؟
 • منابع غذایی ویتامین B12 چه مواردی را شامل می شود؟
 • علائم کمبود ویتامین B12 کدام است؟
 • قرص ویتامین B12 از چه طریقی قابل تهیه است؟
 • عوارض و موارد منع مصرف B12 چیست؟

اهمیت ویتامین B12

ویتامین B12 برای حفظ سلول های عصبی سالم و تولید DNA (ماده ژنتیکی) در همه سلول ها ضروری است. همچنین نقش کلیدی در متابولیسم اسید های چرب و اسیدهای آمینه، که بلوک های سازنده پروتئین ها هستند، ایفا می کند. علاوه بر این، ویتامین B12 برای تشکیل گلبول ‌های قرمز خون و سنتز میلین، یک غلاف محافظ که رشته‌های عصبی را احاطه کرده و هدایت تکانه‌های عصبی را تسهیل می‌کند، ضروری است.

اینجا کلیک کنید 👈 قرص ویتامین B12 آپوویتال

ویتامین ب12 500 میکروگرم 30 عددی آپوویتال
کمک کننده خون سازی و درمان خستگی

فواید ویتامین B12 برای سلامتی

ویتامین ها نقش مهمی در بدن ایفا می کنند و به حفظ سیکل های طبیعی کمک می کنند. در اینجا به بررسی فواید ویتامین B12 برای سلامت انسان می پردازیم:

تشکیل سلول های قرمز خون

یکی از فواید ویتامین B12 نقش آن در تولید گلبول های قرمز خون است. گلبول های قرمز برای حمل اکسیژن از ریه ها به بقیه بدن ضروری هستند. کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به نوعی کم خونی به نام کم خونی مگالوبلاستیک شود که با تولید گلبول های قرمز بزرگ و نابالغ مشخص می شود که نمی توانند به طور موثر عمل کنند. با حصول اطمینان از دریافت کافی ویتامین B12، افراد می توانند از تشکیل گلبول های قرمز سالم حمایت کرده و حمل و نقل اکسیژن را در سراسر بدن حفظ کنند.

حفظ عملکرد سیستم عصبی

ویتامین B12 برای حفظ سلامت سیستم عصبی حیاتی است. این ویتامین نقش کلیدی در سنتز میلین ایفا می کند. میلین، یک غلاف محافظ که رشته های عصبی را احاطه کرده و هدایت تکانه های عصبی را تسهیل می کند.

سطوح کافی ویتامین B12 برای حفظ عملکرد اعصاب و پیشگیری از علائم عصبی مانند بی‌حسی، گزگز، سوزن سوزن شدن و مشکل در راه رفتن بسیار مهم است. ویتامین B12 با حمایت از سیستم عصبی منجر به سلامت کلی و عملکرد عصبی می شود.

تولید انرژی

ویتامین B12 در متابولیسم چربی ها و پروتئین ها نقش دارد و نقش کلیدی در تبدیل غذا به انرژی دارد. ویتامین B12 با کمک به تجزیه و استفاده از درشت مغذی ها، از تولید کلی انرژی و عملکرد متابولیک حمایت می کند. افراد با سطوح کافی ویتامین B12 برای حفظ سطوح بهینه انرژی و حمایت از انرژی مورد نیاز بدن خود مجهز تر هستند.

حفظ و تقویت عملکرد شناختی

تحقیقات نشان می دهد که سطوح کافی ویتامین B12 ممکن است با سلامت و عملکرد شناختی مرتبط باشد. برخی از مطالعات نشان داده اند که ویتامین B12، همراه با سایر ویتامین های گروه B، ممکن است در حمایت از عملکرد شناختی و کاهش خطر زوال شناختی مرتبط با افزایش سن نقش داشته باشد. در حالی که تحقیقات بیشتری برای روشن شدن کامل رابطه بین ویتامین B12 و عملکرد شناختی مورد نیاز است، فواید بالقوه برای سلامت مغز بحثی مورد توجه است.

سلامت قلب

ویتامین B12 همچنین ممکن است با کمک به تنظیم سطوح هموسیستئین، یک آمینو اسید که در غلظت های بالا با افزایش خطر بیماری قلبی عروقی مرتبط است، به سلامت قلب کمک کند. سطوح کافی ویتامین B12، همراه با سایر ویتامین های B مانند فولات و B6، می تواند به حفظ سطح هموسیستئین سالم و حمایت از سلامت قلبی عروقی کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مولتی ویتامین ها می توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

اینجا کلیک کنید 👈 چه کسانی باید مولتی ویتامین بخورند

فواید ویتامین B12 در سلامت
فواید ویتامین B12 در سلامت

منابع ویتامین B12

ویتامین B12 عمدتاً در غذاهای حیوانی یافت می شود. در اینجا برخی از بهترین منابع غذایی ویتامین B12 آورده شده است:

گوشت

گوشت گاو، به ویژه گوشت اعضای بدن مانند جگر و کلیه، منبع غنی ویتامین B12 است. سایر گوشت ها نیز مانند گوشت بره، خوک و مرغ نیز حاوی مقادیر قابل توجهی B12 هستند.

ماهی و غذاهای دریایی

ماهی، به ویژه ماهی های روغنی مانند سالمون، قزل آلا، تن و ماهی خال مخالی، منابع خوبی از ویتامین B12 هستند. صدف‌هایی مانند صدف، صدف و صدف نیز حاوی مقادیر بالایی از B12 هستند.

محصولات لبنی

شیر، پنیر و ماست منابع خوبی از ویتامین B12 هستند. این محصولات به ویژه برای افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند اما همچنان لبنیات مصرف می کنند بسیار مهم است.

تخم مرغ

تخم مرغ، به خصوص زرده، منبع خوبی از ویتامین B12 است. این ماده غذایی منبع همه کاره بوده و به راحتی در دسترس است.

غذا های غنی شده

بسیاری از غذا های گیاهی با ویتامین B12 غنی شده اند و برای افرادی که از رژیم گیاهخواری یا وگان پیروی می کنند مناسب است. اینها ممکن است شامل شیر گیاهی غنی شده (سویا، بادام، نارگیل و غیره)، غلات صبحانه، مخمرهای تغذیه ای و جایگزین های گوشت باشد.

برای افرادی که ممکن است در دریافت ویتامین B12 کافی از منابع غذایی مشکل داشته باشند، مکمل های B12 در دسترس هستند. قرص ویتامین B12 یکی از مکمل های محبوب برای دست آوردن این ویتامین است. قرص ویتامین B12 هلث اید تاثیر قابل توجهی بر تولید و ساختن گلبول قرمز خون و نگهداری عملکرد سیستم عصبی دارد؛ و همانطور که از نام ان پیداست جهت درمان کمبود ویتامین مهمی مانند ویتامین B12 استفاده می شود.

قرص ویتامین B12 هلث اید

ویتامین B12 هلث اید

مقدار توصیه شده ویتامین B12 

مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) برای ویتامین B12 بسته به سن و مرحله زندگی متفاوت است که برای بزرگسالان، ۲.۴ میکروگرم در روز است. زنان باردار و شیرده نیازهای کمی بالاتر دارند. توجه به این نکته ضروری است که با افزایش سن، توانایی افراد در جذب ویتامین B12 از غذا کاهش می یابد، بنابراین افراد مسن ممکن است نیاز به دریافت B12 از غذا های غنی شده یا مکمل ها مانند قرص ویتامین B12 داشته باشند.

علائم کمبود B12 

کمبود ویتامین B12 می‌تواند منجر به علائم مختلفی از جمله خستگی، ضعف، یبوست، کاهش اشتها، کاهش وزن، تغییرات عصبی مانند بی‌حسی و گزگز در دست ‌ها و پا ها، مشکل در حفظ تعادل، افسردگی، گیجی و ضعف شود. کمبود طولانی مدت ویتامین B12 می تواند منجر به آسیب عصبی غیر قابل برگشت شود.

مکمل های ویتامین B12

برای افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین B12 هستند، مانند افراد مسن، گیاهخواران و وگان ها، و کسانی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند که بر جذب تاثیر می گذارد، ممکن است مکمل لازم باشد. مکمل های ویتامین B12 در اشکال مختلف از جمله قرص های خوراکی، قرص های زیر زبانی و تزریقی موجود هستند.

توجه به این نکته ضروری است که ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای گیاهی وجود ندارد، بنابراین افرادی که از یک رژیم غذایی گیاهی سخت پیروی می کنند باید توجه ویژه ای به مصرف B12 خود داشته باشند و مکمل یا غذاهای غنی شده را برای رفع نیاز های تغذیه ای خود در نظر بگیرند.

قرص ب کمپلکس پلاس زینک نیچر فیت یک مکمل عالی تشکیل شده از انواع ویتامین های گروه B و زینک است. این مکمل برای افرادی مثل سالمندان، بانوان باردار و شیرده، ورزشکاران، گیاهخواران، مبتلایان به دیابت، افسردگی، ایدز، سرطان و لوپوس بسیار موثر است. زیرا باعث افزایش سطح ایمنی بدن، بهبود وضعیت پوست، مو و ناخن، بهبود خلق و خو و همچنین پیشگیری از علائم سندرم پیش از قائدگی می شود.

عوارض اوردوز ویتامین B12

ویتامین B12 به طور کلی در صورت مصرف در مقادیر توصیه شده ایمن و قابل تحمل است. با این حال، برخی از عوارض جانبی مرتبط با دوز های بالای تزریق ویتامین B12 وجود دارد. برخی از عوارض جانبی احتمالی شامل موارد زیر است:

 • واکنش های پوستی خفیف (مانند خارش یا بثورات پوستی در محل تزریق)
 • مشکلات گوارشی (مانند اسهال یا ناراحتی معده)
 • هیپوکالمی (سطح پایین پتاسیم در خون)
 • لخته شدن خون
 • واکنش های آلرژیک (مانند کهیر، تورم یا مشکل در تنفس)

موارد منع مصرف B12

ویتامین B12 وقتی در مقادیر توصیه شده مصرف شود به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است و یک ماده مغذی ضروری برای سلامت کلی است. با این حال، افراد خاصی هستند که باید احتیاط کنند یا از مصرف قرص ویتامین B12 بدون مشورت با یک متخصص اجتناب کنند. در اینجا چند گروه از افراد وجود دارد که باید مراقب مصرف ویتامین B12 خود باشند:

 • افراد مبتلا به آلرژی (از بثورات پوستی خفیف تا آنافیلاکسی شدید)
 • متحمل برخی شرایط پزشکی (مانند افراد مبتلا به بیماری لبر و پلی سیتمی ورا)
 • مبتلا به بیماری زمینه ای (مانند بیماری کلیوی یا انواع خاصی از سرطان)
 • مصرف کننده برخی از دارو ها، مانند آنتی بیوتیک های خاص و داروهایی صرع

جمع بندی | فواید ویتامین B12

در نتیجه، ویتامین B12 فواید زیادی برای سلامت و تندرستی کلی ارائه می‌کند، از نقش آن در تشکیل گلبول‌های قرمز خون و حمایت از سیستم عصبی گرفته تا تأثیر بالقوه آن بر متابولیسم انرژی، عملکرد شناختی و سلامت قلب. برای افراد مهم است که از دریافت کافی ویتامین B12 از طریق یک رژیم غذایی متعادل که شامل محصولات حیوانی، غذاهای غنی‌شده یا مکمل‌ها باشد، به ویژه برای کسانی که در معرض کمبود هستند، اطمینان حاصل کنند. با درک و استفاده از فواید ویتامین B12، افراد می توانند اقدامات پیشگیرانه ای برای حمایت از سلامت و شادابی خود بردارند.

 

جواد نبی زاده

جواد نبی زاده

من جواد نبی زاده، کارشناس بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی هستم. امیدوارم مطالب تألیفی بنده برای شما با سابقه ای که در حوزه بیماری ها، بهداشت دهان و دندان و سلامت فردی دارم، مفید باشد. هر گونه ابهام یا سوال درباره مقالات یا مطالب مرتبط با آن را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×