» پوست » تبخال تناسلی | علت، تشخیص و درمان آن
تبخال تناسلی

تبخال تناسلی | علت، تشخیص و درمان آن

اسفند ۲۶, ۱۴۰۲ 11۰229

تبخال تناسلی | علت، تشخیص و رویکرد های درمانی 

مقدمه | تبخال تناسلی، یک بیماری مقاربتی

بیماری های مقاربتی (STD) که به عنوان عفونت های مقاربتی (STIs) نیز شناخته می شود، عفونت هایی هستند که از طریق فعالیت جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی منتقل می شوند.

تبخال یا هرپس تناسلی یک بیماری شایع مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. این بیماری می تواند از طریق تماس جنسی با یک فرد آلوده منتقل شود، حتی اگر زخم های قابل مشاهده یا علائم دیگری نداشته باشد. تبخال تناسلی می تواند باعث زخم ها و تاول های دردناک در ناحیه تناسلی و همچنین علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب و تورم غدد لنفاوی شود.

توجه به این نکته ضروری است که تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس تناسلی به تناسلی و دهانی- تناسلی منتقل شود. این امر آگاهی افراد از خطرات و انجام اقدامات پیشگیرانه مانند انجام رابطه جنسی ایمن و اطلاع از سلامت شریک جنسی را ضروری می کند. در این مقاله به علل، تشخیص و درمان تبخال تناسلی می پردازیم. شما می توانید با دیدن عکس تبخال تناسلی بیشتر با حالت ظاهری آن آشنا شوید.

سوالاتی که پس از خواندن این مقاله به پاسخ آنها خواهید رسید:

 • تبخال تناسلی چه نوع بیماری است و چه عواملی باعث ایجاد آن می شود؟
 • پیشگیری از هرپس تناسلی شامل چه مواردی است؟
 • راه های تشخیص تبخال تناسلی چیست؟
 • رویکرد های درمانی این بیماری چیست و آیا داروی تبخال تناسلی وجود دارد؟
تبخال تناسلی
تبخال تناسلی

علل تبخال تناسلی

تبخال تناسلی در درجه اول توسط دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود: HSV-1 و HSV-2. HSV-2 شایع ترین علت تبخال تناسلی است، در حالی که HSV-1 به طور معمول با تبخال دهان مرتبط است و می تواند از طریق تماس دهان و آلت تناسلی باعث تبخال تناسلی شود. این ویروس بسیار مسری است و می تواند از طریق رابطه جنسی، رابطه جنسی دهانی و تماس پوست به پوست با ناحیه آلوده منتقل شود، حتی زمانی که فرد مبتلا زخم های قابل مشاهده ای نداشته باشد.

HSV-2 در درجه اول مسئول تبخال تناسلی است زیرا به خوبی با مخاط تناسلی سازگار است. هنگامی که ویروس با پوست تماس پیدا می کند، می تواند از طریق پارگی های کوچک یا شکستگی های پوست وارد بدن شود. هنگامی که ویروس وارد بدن می شود، در امتداد مسیرهای عصبی به سمت خوشه های عصبی حرکت می کند، جایی که تا زمانی که دوباره فعال شود، خاموش می ماند.

عواملی که می توانند باعث فعال شدن مجدد ویروس هرپس سیمپلکس شوند و منجر به شیوع مکرر تبخال تناسلی شوند عبارتند از استرس، بیماری، خستگی، تغییرات هورمونی و سیستم ایمنی ضعیف. هنگامی که ویروس دوباره فعال می شود، از مسیرهای عصبی به سمت پوست حرکت می کند و علائم مشخصه تبخال تناسلی مانند زخم های دردناک و تاول در ناحیه تناسلی و همچنین علائمی شبیه آنفولانزا را ایجاد می کند.

در حالی که این مقاله بر روی هرپس تناسلی تمرکز دارد، توجه به این نکته مهم است که ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی دیگر از عفونت های شایع مقاربتی است که می تواند ناحیه تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد. HPV با گروهی از ویروس ‌های مرتبط است که برخی از آن‌ها می‌توانند باعث زگیل تناسلی و برخی دیگر منجر به انواع سرطان‌ها از جمله سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شوند. همانند تبخال تناسلی، HPV در درجه اول از طریق تماس جنسی منتقل می شود و می تواند از طریق تماس پوست به پوست در ناحیه تناسلی منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به اچ پی وی می توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

اینجا کلیک کنید 👈 چگونه به ویروس اچ پی وی مبتلا می شویم؟

پیشگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از تبخال تناسلی شامل انجام رابطه جنسی ایمن، از جمله استفاده مداوم و صحیح از کاندوم، داشتن یک رابطه تک همسری متقابل با یک شریک غیر آلوده و همچنین ابراز آشکار هرگونه سابقه عفونت های مقاربتی با شرکای جنسی است. اگر شما یا همسرتان تبخال تناسلی دارید، مهم است که از فعالیت جنسی در طول شیوع بیماری خودداری کنید و در مورد استفاده از دارو های ضد ویروسی (داروی تبخال تناسلی) و سایر اقدامات پیشگیرانه با یک متخصص صحبت کنید.

کاندوم ایکس دریم با برخورداری از لاتکس طبیعی، در انواع گوناگون از جمله لذت طولانی، داغ، سرد، توربو، لذت های گوناگون، حساس و تاخیری مضاعف برای برطرف کردن نیاز جنسی افراد تولید می شود. شما می توانید با بازدید از صفحه کاندوم ایکس دریم در مدل های گوناگون (۱۲ عددی) این کاندوم را به عنوان یک روش محبوب برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی تهیه کنید.

کاندوم ها به عنوان محصولات جنسی پرطرفدار در طرح ها و ویژگی های متفاوت در بازار عرضه می شوند، کاندوم جلیا یکی از این کاندوم های موجود جهت لذت ایمن و رابطه ای سالم است.

اینجا کلیک کنید 👈 کاندوم جلیا مدل SKIN (12 عددی)

کاندوم جلیا
کاندوم جلیا کلاسیک و ساده، تولید شده از لاتکس طبیعی

تشخیص تبخال تناسلی

تشخیص تبخال تناسلی معمولاً شامل ترکیبی از معاینه فیزیکی، بحث در مورد علائم و سابقه جنسی و آزمایش ‌های آزمایشگاهی است. در اینجا یک مرور کلی از روند تشخیصی تبخال تناسلی آورده شده است:

معاینه فیزیکی

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ناحیه تناسلی را به صورت بصری بررسی می کند تا هر گونه زخم، تاول یا سایر علائم مرتبط با تبخال تناسلی را جستجو کند. آنها همچنین ممکن است در مورد هر گونه ناراحتی یا درد تجربه شده توسط فرد پرس و جو کنند.

همچنین با دیدن عکس تبخال تناسلی خود می توانید یک معاینه اولیه داشته باشید.

بحث در مورد علائم و سابقه جنسی

پزشک در مورد علائم فرد، از جمله وجود هر گونه زخم، درد، خارش یا علائم مشابه آنفولانزا صحبت می کند. آنها همچنین در مورد سابقه جنسی فرد، از جمله فعالیت جنسی اخیر و هرگونه سابقه عفونت های مقاربتی پرس و جو خواهند کرد.

تست های آزمایشگاهی

آ. کشت ویروسی

ممکن است یک سواب از ناحیه آسیب‌دیده گرفته شود تا نمونه‌ای از مایع از زخم‌ ها جمع‌آوری شود. سپس این نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر وجود ویروس هرپس سیمپلکس آزمایش شود. کشت ویروسی زمانی موثرتر است که روی تاول ها یا زخم های تازه تشکیل شده انجام شود.

ب. تست واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR)

این آزمایش می تواند ماده ژنتیکی ویروس هرپس سیمپلکس را در نمونه جمع آوری شده از زخم ها تشخیص دهد. تست های PCR بسیار حساس هستند و می توانند ویروس را به دقت شناسایی کنند، حتی زمانی که هیچ علائم قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد.

ج آزمایش خون

آزمایش خون می تواند وجود آنتی بادی های HSV را که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به عفونت تبخال تولید می شود، تشخیص دهد. این آزمایش ‌ها می‌توانند تعیین کنند که آیا یک فرد به ویروس هرپس سیمپلکس آلوده شده است، حتی در صورت عدم وجود علائم قابل مشاهده. با این حال، آزمایش‌های خون ممکن است نتوانند بین HSV-1 و HSV-2 تمایز قائل شوند، مگر اینکه آزمایش‌ های نوع خاص انجام شوند.

توجه به این نکته ضروری است که زمان انجام آزمایش برای تشخیص دقیق بسیار مهم است. برای کشت ویروسی و آزمایش های PCR، بهتر است نمونه هایی از تاول ها یا زخم های تازه تشکیل شده جمع آوری شود تا احتمال تشخیص ویروس افزایش یابد. آزمایش خون را می توان در هر زمانی انجام داد، اما ممکن است به طور دقیق عفونت اخیر را منعکس نکند.

جستجوی مراقبت های پزشکی برای تشخیص مناسب برای افرادی که مشکوک به هرپس تناسلی هستند بسیار مهم است. تشخیص زودهنگام می تواند منجر به درمان و مدیریت به موقع علائم و همچنین اجرای اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خطر انتقال ویروس به دیگران شود. صداقت با پزشک در مورد علائم و سابقه جنسی برای تشخیص دقیق و مدیریت مناسب تبخال تناسلی ضروری است.

تبخال تناسلی
تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

در حالی که در حال حاضر هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، دارو های ضد ویروسی می توانند به مدیریت و کاهش فراوانی و شدت شیوع کمک کنند. این داروها مانند آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر می توانند به کاهش خطر انتقال ویروس به شرکای جنسی کمک کنند. علاوه بر دارو های ضد ویروسی، تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه آسیب دیده، پوشیدن لباس های گشاد و مصرف مسکن ها می تواند به کاهش ناراحتی مرتبط با شیوع تبخال تناسلی کمک کند.

هدف از درمان تبخال تناسلی مدیریت علائم، کاهش دفعات و شدت شیوع و کاهش خطر انتقال ویروس به دیگران است. در اینجا یک مرور کلی از درمان های رایج برای تبخال تناسلی را بررسی می کنیم:

 1. داروهای ضد ویروسی

دارو های ضد ویروسی درمان اولیه تبخال تناسلی هستند و به عنوان داروی تبخال تناسلی بعضا شناخته می شود. آنها با مهار تکثیر ویروس هرپس سیمپلکس عمل می کنند و در نتیجه شدت و مدت شیوع را کاهش می دهند. دارو های ضد ویروسی که معمولاً برای تبخال تناسلی تجویز می شوند عبارتند از:

 • آسیکلوویر (زویراکس)
 • والاسیکلوویر (والترکس)
 • فامسیکلوویر (فامویر)

این دارو ها را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد و در برخی موارد ممکن است به صورت موضعی برای استفاده موضعی در ناحیه آسیب دیده تجویز شود. دارو های ضد ویروسی زمانی موثرتر هستند که در اولین نشانه های شیوع بیماری یا زمانی که به صورت روزانه برای سرکوب شیوع مکرر مصرف شوند.

 1. مسکن ها

مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا استامینوفن (تیلنول) به کاهش ناراحتی مرتبط با شیوع تبخال تناسلی کمک می کنند. این داروها می توانند به کاهش درد، تب و التهاب کمک کنند.

 1. تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه آسیب دیده

بهداشت مناسب برای مدیریت شیوع هرپس تناسلی مهم است. تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه آسیب دیده می تواند به جلوگیری از عفونت های باکتریایی ثانویه کمک کند و باعث بهبودی شود. شستشوی ملایم با آب و صابون ملایم و به دنبال آن خشک کردن کامل توصیه می شود.

 1. پوشیدن لباس های گشاد

پوشیدن لباس های گشاد می تواند به جلوگیری از تحریک و ناراحتی در ناحیه تناسلی در هنگام شیوع بیماری کمک کند. پارچه های قابل تنفس مانند پنبه ترجیح داده می شوند.

 1. مراقبت های حمایتی

استراحت کافی، مدیریت استرس و شیوه زندگی سالم می تواند به حمایت از سیستم ایمنی بدن و کاهش دفعات شیوع تبخال تناسلی کمک کند. مدیریت استرس از طریق تکنیک های تمدد اعصاب، ورزش منظم و یک رژیم غذایی متعادل می تواند به رفاه کلی کمک کند.

علاوه بر این موارد، افراد مبتلا به تبخال تناسلی باید آشکارا با شریک جنسی خود در مورد وضعیت خود ارتباط برقرار کنند و اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از کاندوم و پرهیز از فعالیت جنسی در طول شیوع بیماری را برای کاهش خطر انتقال ویروس انجام دهند.

جمع بندی | بیماری تبخال تناسلی

در نتیجه، تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی شایع و بسیار مسری است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. در حالی که هیچ درمانی برای هرپس وجود ندارد، داروهای ضد ویروسی می توانند به مدیریت علائم و کاهش خطر انتقال کمک کنند. تشخیص زودهنگام، آگاه سازی شریک جنسی از عفونت و انجام رابطه جنسی ایمن گام های مهمی در جلوگیری از گسترش هرپس تناسلی است. امیدواریم با خواندن این مقاله بر اطلاعات شما در رابطه با بیماری تبخال تناسلی، علل و راه های تشخیص و درمان آن افزوده باشیم.

جواد نبی زاده

جواد نبی زاده

من جواد نبی زاده، کارشناس بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی هستم. امیدوارم مطالب تألیفی بنده برای شما با سابقه ای که در حوزه بیماری ها، بهداشت دهان و دندان و سلامت فردی دارم، مفید باشد. هر گونه ابهام یا سوال درباره مقالات یا مطالب مرتبط با آن را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×