10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست

مقدمه | هیالورونیک اسید

اسید هیالورونیک (HA) یک ترکیب شیمیایی با قابلیت جذب حجم بالای آب است. این ترکیب یک پلیمر درشت زنجیر است ک با نام هیالورونان نیز شناخته می شود.

این هیدروکربن طبیعی در بدن تمام موجودات زنده وجود دارد که نقش آن در مراقبت از پوست اثبات شده است و در فراورده های جوان سازی پوست به کار می رود.

اسید هیالورونیک در پوست، چشم، غضروف و مفاصل یافت می شود ودر مرطوب و روان نگه داشتن این اجزا کمک می کنند. همچنین مانعی برای رشد میکروارگانیسم ها است و به ترمیم الاستین و کلاژن کمک می کند.

کلاژن و الاستین پروتئین های خارج سلولی هستند که باعث استحکام، انعطاف پذیری و حالت ارتجاعی پوست می شوند.

این ماده در درمان آرتروز، خشکی پوست، بی اختیاری ادرار، خشکی چشم و بینی و همچنین در عمل های جراحی آب مروارید و زجاجیه چشم به کار می رود که در ادامه با 11 مورد از مهم ترین فواید آن آشنا می شویم.

10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست

10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست

سوالاتی که پس از خواندن این مقاله به پاسخ آنها خواهید رسید:

  • هیالورونیک اسید چیست و چه کاربردی دارد؟
  • مواد غذایی حاوی هیالورونیک اسید کدامند؟
  • فایده مصرف هیالورونیک اسید برای پوست چیست؟
  • چرا باید هیالورونیک اسید را در روتین روزانه خود استفاده کنید؟
  • تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده در چیست؟
  • بهترین محصولات جوان سازی حاوی هیالورونیک اسید کدامند؟

 

مکانیسم اثر

هر یگ گرم هیالورونیک اسید می تواند تا 6 لیتر آب را به خود جذب کند. بیشترین اثر جذب آب این ماده وقتی است که با مولکول های آب پیوند عرضی برقرار می کند که این عمل قدرت جذب آب را چند برابر می کند.

این آب جذب شده زیر پوست می رود و و موجب شادابی پوست می شود؛ همچنین با تمرکز آب در چین و چروک ها موجب رفع آن می شود. در نتیجه این اعمال پوست شما مرطوب، منعطف و لطیف می شود.

مواد غذایی حاوی هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید در مواد غذایی مختلفی یافت می شود. سبزیجات های دارای برگ سبز از منابع مناسب هیالورونیک اسید هستند. همچنین سویا و موادی که از آن تهیه می شود (مانند خمیر و جوانه سویا) از منابع دیگر این ماده اند.

در ترکیبات آووکادو، بادام، آب گوشت استخوان، آجیل، سیب زمینی و مرکباتی مانند پرتغال هیالورونیک اسید یافت می شود.

10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست

1_ ضد پیری

با افزایش سن و صدمات وارده به پوست به علل مختلف مانند ژنتیک، تغذیه نامناسب، مصرف دخانیات و الکل، آلودگی هوا و مواجهه طولانی مدت در برابر تشعشعات خورشیدی، نیاز به رسیدگی و مراقبت از پوست اهمیت بیشتری پیدا می کند.

افزایش سن موجب کاهش میزان هیالورونیک اسید در پوست و جایگزینی آن با چربی می شود و در نتیجه خشکی و چین و چروک های پوست ظاهر می شوند. هیالورونیک اسید در رفع چین و چروک های چشم نقش بسزایی دارد و به عنوان یک مرطوب کننده باعث طراوت و جوان سازی پوست می شود.

2_ ترمیم‌کننده زخم

هیالورونیک اسید برای پوست علاوه بر آبرسانی، بهبود زخم را نیز به ارمغان می آورد و اگر به صورت مستقیم بر روی زخم استفاده شود، ریسک ایجاد عفونت را به مقدار زیادی کاهش می دهد.

غلظت هیالورونیک اسید در هنگام بروز آسیب به بافت پوستی افزایش می یابد. این ماده با کنترل التهاب و افزایش خون رسانی به موضع آسیب دیده در ترمیم زخم نقش دارد.

3_ مقابله با بیماری لثه مقابله

هیالورونیک اسید خواص ضد باکتریایی دارد و عفونت ها را بهبود می بخشد. در بیماری های لثه مصرف هیالورونیک اسید سرعت بهبود را افزایش می‌دهد و از زخم دهانی جلوگیری می‌کند؛ این مورد بعد از عمل جراحی دهان اهمیت بیشتری پیدا می کند.

4_ اگزما

به هر نوع ضایعه پوستی که با  واکنش التهابی همراه باشد، درماتیک می گویند که مهم ترین درماتیک، اگزما نام دارد. هیالورونیک اسید از خشکی بسیار شدید پوست که در نهایت به اگزما تبدیل می شود جلوگیری می کند.

فراورده های حاوی هیالورونیک اسید برای استفاده افراد دارای پوست خشک، مستعد و مبتلا به اگزما گزینه مناسبی است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به درمان مشکلات پوستی می توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

👈 8 راهکار درمان پوسته شدن صورت | چگونه به سرعت از شر پوسته شدن صورت خلاص شویم؟

5_ لطافت پوست

هیالورونیک اسید به صورت طبیعی در بدن انسان وجود دارد و به صورت یک ماده ژله ای است. در بدن حدود 15 گرم از این ماده وجود دارد که پوست انسان بیش از 50 درصد از آن را به خود اختصاص داده است.

پوستی شاداب، پوست با میزان بالای آب است؛ در واقع طراوت پوست به علت رطوبت و انعطاف آن است. هیالورونیک اسید نیز با کاهش سرعت تبخیر آب، پوست را مرطوب و منعطف می کنند.

مرطوب کننده های هیالورونیک اسید با افزایش حالت کشسانی پوست و همچنین کاهش زبری آن در لطافت پوست بسیار موثر هستند.

10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست

10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست

6_ تسکین درد مفاصل

مایع مفصلی باعث روان کار کردن مفصل ها می شود؛ این مایع حاوی هیالورونیک اسید است و با افزایش سن مقدار آن کاهش می یابد که باعث درد و ناراحتی های مفصلی می شود.

مصرف 8 هفته از فراورده های هیالورونیک اسید، درد زانو را به مراتب کاهش داده و مصرف آن به صورت روتین روزانه در سنین ۴۰ تا ۷۰ سالگی برای مشکلات مفصلی بسیار توصیه می‌ شود.

در تزریق مستقیم آن، بهتر عمل می کند و کاهش درد با میزان بیشتری را به همراه دارد ولی احتمال ایجاد عوارض جانبی در تزریقات نیز بیشتر می ‌شود. تزریق اسید هیالورونیک در مفاصل در درمان آرتروز به کار می رود.

7_ کاهش علائم رفلاکس معده

به برگشت محتویات معده به روده و از آنجا به دهان، رفلاکس معده گفته می شود. این عمل موجب درد و سوزش و همچنین آسیب به دیواره داخلی مری می شود.

هیالورونیک اسید موجب کاهش علائم رفلاکس و همچنین تسکین درد می شود. مصرف مداوم آن موجب ترمیم دیواره آسیب دیده مری می شود.

8_ رفع خشکی چشم

هیالورونیک اسید یک مرطوب کننده عالی است؛ به همین جهت از خشکی چشم جلوگیری می کند. قطره های چشم که به هنگام جراحی استفاده می شوند و همچنین لنز های چشمی که میزان مشخصی هیالورونیک اسید را به آرامی در سطح چشم آزاد می کنند، از راه های اثر این ماده بر خشکی چشم است.

9_ درمان خشکی واژن

خشکی واژن خصوصا بعد از سن یائسگی از مشکلاتی است که موجب ناراحتی و عوارض مختلفی می شود. هیالورونیک اسید با قابلیت مرطوب کنندگی خود باعث رطوبت رسانی به مخاط واژن می شود و می تواند گزینه مناسبی جهت رفع خشکی واژن باشد.

مصرف این ماده خاصیت ارتجاعی واژن را افزایش داده و در رفع علائم خشکی مانند سوزش و خارش نقش دارد.

10_ درد مثانه

سندرم مثانه دردناک هم در مردان و هم در زنان دیده می شود و با درد شدید شکمی و ادرار های مکرر همراه است. طبق تحقیقات ورود هیالورونیک اسید به مثانه در این بیماران موجب تسکین درد و کاهش دفعات و شدت ادرار می شود.

موارد مصرف هیالورونیک اسید

اگر پوست زبری دارید و یا در موارد دهیدراتگی (کم آبی ) پوست خود نگران هستید می توانید از  فراورده های حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید. همچنین اگر پوست شما حالت ارتجاعی خود را از دست داده است و شادابی همیشه را ندارد این ماده در رفع این مشکل به شما کمک می کند.

تابش مستقیم امواج فرابنفش (UV) خورشید باعث تجزیه این اسید می ‌شوند.  افرادی که به مدت طولانی در فضای آزاد هستند می ‌توانند از کرم‌ های آبرسان حاوی هیالورونیک اسید برای پوست خود استفاده کنند.

هیالورونیک اسید حاوی آنتی اکسیدان است که به عنوان یک محافظ عمل می‌کند و میزان آلودگی پوست را کاهش می دهد. استفاده از هیالورونیک اسید به عنوان یک روتین روزانه مخصوصا در سنین بالای 30 سال تاثیرات بسیار مثتبی بر روی پوست و سلامت آن دارد.

چه کسانی نباید از هیالورونیک اسید مصرف کنند؟

مصرف اسید هیالورونیک  برای افرادی که سابقه واکنش آلرژیک شدید دارند با احتیاط همراه است. همچنین مصرف این ماده برای زنان باردار و شیرده به علت ناشناخته بودن عوارض مورد بحث کارشناسان است.

عوارض جانبی هیالورونیک اسید

مصرف محصولات حاوی اسید هیالورونیک اثرات جانبی شدیدی را باعث نمی شود. در مواردی از تزریق این ماده اثراتی مانند درد، سرخی، خارش، ورم و کبودی دیده شده است که فرد باید پزشک خود را از آن مطلع کند.

عوارض جانبی اسید هیالورونیک بایستی ظرف یک هفته به طور کامل بر طرف شوند؛ در صورت ادامه دار شدن این علائم مجددا با پزشک مشورت شود.

بهترین زمان استفاده از هیالورونیک اسید

بهترین توصیه برای مصرف محصولات حاوی هیالورونیک اسید استفاده از دستورالعمل خود فراورده است. در مجموع بهترین اثر مرطوب کننده های پوست وقتی حاصل می شود که فراورده را در مدت طولانی و به صورت منظم استفاده کنید.

10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست

10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست

تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده در چیست؟

کرم‌ های آبرسان فرآورده ‌هایی هستند که موجب اضافه شدن آب به پوست می ‌شوند، با این کار پوست از حالت کدر و زبر به شفاف و لطیف تغییر حالت می ‌دهد. آبرسان‌ها در درمان پوست ‌های دهیدراته شده نقش دارند.

حال مرطوب کننده‌ ها در سویی دیگر بر پایه روغن (مانند روغن‌های گیاهی) بوده و مانع از خروج آب می ‌شوند. مرطوب کننده‌ ها برای پوست های چرب و خشک انواع مختلفی دارند.

محصولات حاوی هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید در اشکال مختلفی در مارکت دارو یافت می شود. از این اشکال می توان به مکمل غذایی، کرم های آبرسان صورت، انواع سرم ها، قطره های چشم و همچنین اشکال تزریقی اشاره کرد.

انواع فراورده های هیالورونیک اسید از راه‌ پوست، اورال (دهانی)، چشم (قطره چشم)، تزریقات، داخل بینی و دستگاه تنفسی (نبولایزر یا ریزپاش) می تواند جذب بدن شود.

یک کرم آبرسان خوب باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • هیدراته کردن پوست (رساندن آب کافی به سلول های بدن)
  • رفع چین و چروک
  • تاثیر بر روی هر نوع پوستی (پوست چرب و خشک)
  • باعث آلرژی و حساسیت نشود

کرم آبرسان درماتیپیک

این فراورده مرطوب کننده و آبرسان انواع پوست های چرب و خشک است. نبود رطوبت کافی در پوست موجب تیره، خشک و پیر شدن پوست می شود؛ کرم درماتیپیک با آزاد سازی تدریجی کمپلکس مرطوب کننده خود در آبرسانی عمیق و با دوام پوست نقش دارد.

این کرم حاوی کوآنزیم کیوتن می باشد که یک آنتی اکسیدان و ضد رادیکال قوی است و از پوست در برابر آلودگی و همچنین پیری زودرس محافظت می کند. انواع مختلف این محصول برای پوست های خشک و چرب موجود می باشد.

کرم آبرسان درماتیپیک

 مرطوب کننده و آبرسان پوست خشک درماتیپیک

مرطوب کننده و آبرسان پوست خشک درماتیپیک

کرم آبرسان وچه

این آبرسان کمبود آب پوست را تامین و آب موجود در بین سلول ها را حفظ می کند. از دیگر ویژگی های کرم آبرسان وچه احیاء سلول های آسیب دیده پوست است.

همچنین این کرم موجب جلوگیری از پیری زودرس و مشکلات پوستی مانند چین و چروک، جوش، لک و افتادگی پوست می شود.

هیالورونیک اسید موجود در این فراورده مرطوب کنندگی بالایی به آن داده است.

کرم آبرسان وچه

کرم آبرسان پوست چرب وچه

کرم آبرسان پوست چرب وچه

فلوئید ضد آفتاب الارو

فلوئید ضد آفتاب الارو گزینه ای مناسب برای مراقبت از پوست های چرب است. این محصول در آبرسانی و کنترل چربی پوست نقش دارد. همچنین دارای بافتی سبک است که منافذ پوست را مسدود نمی کند.

 

فلوئید ضد آفتاب الارو

5 تفاوت ضد آفتاب الارو اصل و تقلبی

ضد آفتاب الارو حاوی هیالورونیک اسید

کرم آبرسان ژیناژن

کرم آبرسان ژیناژن یک مرطوب کننده قوی برای انواع پوست ها است و برای دو مدل پوست “خشک و نرمال” و “چرب و مختلط” موجود می باشد.

این کرم سلول های پوست را آبرسانی می کند و نرمی و لطافت را در پوست به وجود می آورد. مصرف منظم کرم آبرسان ژیناژن، پوست را به حالت درخشان در می آورد و موجب هیدراته شدن آن می شود.

کرم آبرسان ژیناژن

جمع بندی | فواید هیالورونیک اسید برای پوست

امروزه عوامل مختلفی سلامت پوست ما را تهدید می کنند. خطر خشکی پوست، چین و چروک و از دست رفتن شادابی آن از دلایلی است که مراقبت از پوست را به امری روتین و روزانه تبدیل کرده است.

مرطوب کننده ها و انواع کرم آبرسان بایستی از تبخیر و هدر رفت آب از سطح پوست جلوگیری کنند. امیدواریم با انتخاب سبک زندگی سالم و کمک گرفتن از محصولات با کیفیت، پوستی شاداب و با طراوت داشته باشید و از لطافت آن لذت ببرید.