در حالی که برخی افراد زخم های خود را نشانه ای از خاطرات خود می دانند، بسیاری از مردم تنها تمایل دارند تا آن ها را از بین ببرند. برخی از داروهای پزشکی و خانگی ممکن است به کاهش ظاهر اسکار کمک کنند. در نظر داشته باشید که درمان اسکار کاملا به نوع زخم بستگی دارد. اگر می خواهید از شر یک اسکار قدیمی خلاص شوید، باید بدانید که نوع زخم تان چیست. در این شرایط ضمن آن که پول خود را دور نینداخته اید با آگاهی کامل برای رفع اسکار خود اقدام می کنید. اما در ابتدا باید بدانیم اصولا اسکار چیست و چگونه ایجاد می شود.

اسکار چگونه ایجاد می شود؟

اسکار به عنوان بخشی از روند بهبود طبیعی به دنبال یک آسیب ایجاد می شود. هنگامی که درم یعنی لایه دوم پوست آسیب می بیند، بدن شما فیبرهای کلاژن را برای ترمیم آسیب تشکیل می دهد و در نتیجه یک اسکار ایجاد می شود. در بیشتر موارد، هرچه زخم سریع‌تر بهبود یابد، کلاژن کمتری رسوب می‌کند و آثار اسکار به میزان کمتری قابل مشاهده است.

به طور معمول، شدت اسکار بر اساس شدت آسیب تعیین می شود. آن ها در قسمت های مختلف بدن و بر اساس سن فرد آسیب دیده به اشکال متفاوتی تشکیل می شوند. یک اسکار تازه به رنگ صورتی، قرمز، برجسته، ضخیم و حساس، باید از آسیب نور خورشید محافظت شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید آن را تیره و درمان اسکار را با مشکلات بیشتری رو به رو کند. اگر اسکارها به رنگ روشن، صاف و بدون حساسیت به لمس باشند، بدان معنی است که فرآیند بهبود را کامل کرده اند.

درمان اسکار

چگونه از شر زخم های اسکار قدیمی خلاص شویم؟

9 درمان پزشکی برتر برای خلاص شدن از شر جای زخم و اسکار

بافت اسکار ممکن است فقط پوست سطحی را در بر بگیرد، یا ممکن است بافت‌ های عمیق ‌تر زیر پوست، از جمله اعصاب و تاندون‌ ها را نیز درگیر کند. اسکارها می توانند بیش از حد حساس شوند و حرکت و عملکرد را محدود کنند.

هیچ روش شناخته شده ای برای ناپدید شدن کامل اسکارها وجود ندارد، بسیاری از آن ها به مرور زمان خود به خود سبک تر می شوند. برخی از درمان های پزشکی و گزینه های بدون نسخه وجود دارد که می تواند به کاهش ظاهر اسکار کمک کند. انتخاب هریک از روش ها به نوع اسکار و میزان کهنگی آن بستگی دارد.

اگر از روش های درمانی متعددی برای از بین بردن جای زخم خود استفاده کرده اید اما هیچ نتیجه ای نگرفتید احتمالا با نوع زخم خود آشنا نیستید. این مقاله به شما در انتخاب بهترین گزینه جهت درمان اسکار کمک می کند.

1- درمان اسکار قدیمی با ژل یا ورق های سیلیکونی

ژل ها و ورقه های سیلیکونی را می توان برای بهبود زخم های بسته و کهنه استفاده کرد. سیلیکون ها، ژل ها یا ورقه هایی به سبک نرم و انعطاف پذیر هستند که مانند یک پانسمان خود چسبنده اعمال می شوند. این ورق ها برای کمک به نرم شدن پوست و صاف کردن جای زخم طراحی شده اند.

برای استفاده از سیلیکون نیازی به نسخه پزشک ندارید. آن ها را می توانید بدون نسخه از داروخانه های آنلاین یا محلی خود خریداری کنید. ورق های سیلیکونی قابل شستشو و استفاده مجدد هستند. سیلیکون تراپی بهتر است 12-24 ساعت در روز به مدت 3-6 ماه استفاده شود.

2- تزریق استروئیدها برای چه زخمی مناسب است؟

تزریق کورتیکواستروئید می تواند در درمان انواع خاصی از اسکارها مانند اسکارهای ضخیم یا کلوئیدی موثر باشد. استروئیدها به طور مستقیم به بافت اسکار تزریق می شوند تا به کاهش خارش، قرمزی و احساس سوزش که ممکن است این اسکارها ایجاد کنند، کمک کنند. نازک شدن پوست از جمله عوارض تزریق کورتیکواستروئید است.

یک نکته مهم: هرگز تزریق استروئید ها بر روی انواع دیگر اسکارها نباید استفاده شوند زیرا اگر مستقیماً به زخم های صاف تزریق شوند می توانند باعث فرورفتگی دائمی شوند.

از کجا بفهمم اسکار من از نوع کلوئیدی است؟

اسکار کلوئیدی معمولا دارای بافتی ضخیم، مدور و نامنظم است. افراد با پوست تیره بیش از افراد با پوست روشن مستعد تشکیل این نوع اسکار هستند. به طور کلی این اسکار یک سال پس از ورود ضربه و آسیب اولیه به پوست ایجاد می شود در نتیجه روند ترمیم را بسیار سخت می کند. با این حال برای درمان جای اسکار از نوع کلوئیدی نیز راه هایی به جز تزریق کورتیکواستروئیدها وجود دارد. استفاده از کرم ها یا ژل ها با خاصیت سیلیکونی یکی از راه های موثر و کم هزینه است.

چگونه از شر زخم های قدیمی خلاص شویم؟

چگونه از شر زخم های قدیمی خلاص شویم؟

3- لیزر تراپی و کمرنگ شدن محل زخم

لیزر درمانی که به عنوان بازسازی پوست با لیزر یا اصلاح اسکار لیزری شناخته می شود، رگ های خونی را هدف قرار می دهد تا ظاهر اسکار را کاهش دهد. متاسفانه لیزر نمی تواند گزینه ای ایده آل برای درمان جای اسکار به صورت صد در صد باشد، پالس های نور تنها می تواند جای زخم را صاف تر کند و قرمزی، درد و خارش را کاهش دهند.

4- تزریق فیلر (پرکننده های پوستی)

پرکننده های پوستی تزریقی مواد ژل مانندی هستند که در زیر پوست شما تزریق می شوند. به طور معمول، آن ها از اسید هیالورونیک ساخته می شوند، ماده ای که به صورت ارگانیک در بدن شما ساخته می شود.

فیلرها دقیقا برای چه نوع زخمی مناسب هستند؟ گاهی اوقات می‌توان از فیلر برای از بین بردن و درمان جای اسکار حفره‌دار استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر در نتیجه آکنه، جای زخم عمیق دارید با مراجعه به پزشک متخصص می توانید از تزریق فیلرهای پوستی بهره مند شوید.

5- ماساژ اسکار را فراموش نکنید

ماساژ اسکار به کاهش حساسیت، ایجاد یک اسکار صاف و متحرک کمک می کند. برای این کار می توانید از هر نوع کرم بدون نسخه مانند وازلین یا لوسیون دست استفاده کنید. باید روزی دو بار به مدت ده دقیقه در جهت جای زخم به آرامی ماساژ دهید. این عمل را برای 3-6 ماه تکرار کنید.

6- زخم های خفیف و لایه برداری شیمیایی

زخم های خفیف دارید و از ظاهر آن ها ناراضی هستید؟ برای درمان جای زخم خفیف می توانید به سراغ لایه برداری شیمیایی بروید. محلول های شیمیایی خارجی ترین لایه پوست را حل می کند تا به افزایش گردش سلولی کمک کند و چهره ای صاف تر و کمتر نامنظم نشان دهد.

لطفا عجله نکنید. اگر پوست نسبتا تیره ای دارید بهتر است این روش را فراموش کنید. لایه برداری شیمیایی برای افرادی که پوست روشنی دارند نتیجه موثرتری ارائه می دهد.

7- سابسیژن، یک روش بسیار دردناک

و اما زخم های فرورفته چه راه حلی دارند؟ برای زخم های فرورفته و به اصطلاح افسرده می توانید به سراغ سابسیژن بروید. سابسیژن یکی دیگر از درمان های رایج زیبایی است که برای درمان اسکار جوش استفاده می شود. این روش شامل وارد کردن یک سوزن کوچک در پوست شما برای رها شدن اسکار آکنه از بافت زیرین است.

در این شرایط متخصص زیبایی در کلینیک خود پوست را بلند می کند و ظاهر اسکار آکنه را ترمیم می کند. قطعا از تصور این روش درد زیادی را برروی پوست خود احساس کرده اید. بله، باید بگوییم که سابسیژن روش نسبتا دردناکی است.

درمان اسکار صورت

درمان اسکار فرورفته صورت

8- میکرونیدلینگ و عوارض آن

میکرونیدلینگ را می توان بر روی تعداد زیادی از انواع اسکار استفاده کرد. همان طور که از نام آن پیداست، در این درمان از میکروسوزن ها برای سوراخ کردن پوست و ایجاد میکروکانال استفاده می کند. این حالت باعث تحریک تولید کلاژن می شود که به بازسازی پوست و کاهش ظاهر اسکار کمک می کند. بسیاری از کلینیک های زیبایی معمولا خدمات میکرونیدلینگ را ارائه می دهند. استفاده از سوزن های نامرغوب منجر به عوارض زیادی از جمله حساسیت و قرمزی پوست می شود. اگر به سراغ این روش پرمخاطره رفته اید حتما از کیفیت دستگاه، سوزن و رعایت اصول بهداشتی کلینیک زیبایی اطمینان حاصل کنید.

9- کرم های دارویی درمان اسکار ، موثر و مقرون به صرفه

داروهای پوستی بدون نسخه مانند کرم ها یا ژل ها می توانند به درمان اسکار کمک شایانی کنند. بسته به نوع اسکار شما، نوع کرم مورد استفاده نیز متفاوت است. برخی از کرم ‌های گیاهی مؤثرتر از مراحل پرهزینه و درمان های شیمیایی در کلینیک های زیبایی هستند. این محصولات اغلب حاوی یک رتینوئید با قدرت بالا یا یک سیلیکون موضعی برای ترمیم زخم، کاهش خارش و تورم هستند.

اسکار ژل دی جی درم، ترمیم کننده پوست

ژل ترمیم کننده اسکار ژل محصول شرکت داده گستران دنا تحت لیسانس کشور آلمان حاوی حاوی 100 درصد سیلیکون طبیعی است. سیلیکون موجود در این ژل به ترمیم و بهبود ظاهر آثار انواع زخم ها از جمله اسکار کلوئیدی، جای بخیه، زخم سوختگی، درمان اسکار جوش، خطوط ایجاد شده ناشی از حاملگی، چاقی و ضربه می پردازد. اسکار ژل تنها برای زخم های کاملا بسته، خشک، بدون ترشح و تمیز عملکرد مطلوب خود را به جا می گذارد.

اینجا کلیک کنید 👈 اسکار ژل

اسکارژل

اسکارژل

ژل کنتراکتیوبکس، رفع اسکار و جای زخم

آنتی اسکار کنتراکتیوبکس برای رفع جای سوختگی، تاول، عمل جراجی، درمان با لیزر، ساییدگی، ترمیم جراحات تصادف و سوانح، اسکارهای بد شکل، ترمیم محل تتو ریموو شده و جای جوش موثر است. با مصرف این ژل به صورت مستمر و حداقل به میزان سه ماه، شاهد کوچک شدن اسکار و ترمیم پوست خواهید بود. ترکیبات این ژل شامل عصاره پیاز، هپارین سیم و الانتوئین می شود. هریک در مسیر ترمیم، بهبودی و درمان اسکار موثر هستند.

اینجا کلیک کنید: پماد contractubex

 کنتراتیوبکس

کنتراتیوبکس

کرم اسکار استاتیک رژوا اسکین

وجود 23 ماده درمانی فعال در این کرم باعث شده تا در درمان اسکار قدیمی و بدشکل تاثیرات مطلوب خود را به راحتی به جا بگذارد. زخم های کلوئید، هایپرتروفیک، زخم های ناشی از عمل جراحی، تروماتیک، سوختگی ها و جای جوش فرورفته، به واسطه این کرم به سادگی ترمیم می شوند. انواع ویتامین ها، عصاره هسته انگور، بتاکاروتن، عصاره گل همیشه بهار، عصاره ساکارومایزیس لیسات، سدیم هیالورونات و اسکوالن برخی از ترکیبات مهم کرم اسکار استاتیک در درمان اسکار را شامل می شود.

اینجا کلیک کنید 👈 رژوا اسکین

 استاتیک رژوا اسکین

استاتیک رژوا اسکین

اگرچه درمان جای اسکار با مصرف کرم های موضعی نیاز به ممارست و صبر دارد اما برای بسیاری از افراد انتخابی عالی و مقرون به صرفه است. شما ممکن است متناسب با نوع زخم خود از روش های درمانی بسیاری استفاده کرده باشید. ما در این مقاله به شما 9 راهکار جهت درمان اسکار را معرفی کردیم. شما چه تجربه ای برای از بین بردن جای زخم خود دارید؟ تجربه خود را در قسمت کامنت ها با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

*همچنین مطالعه مقاله درمان خشکی پوست به شما توصیه می‌شود*