» سلامت » چه کسانی باید امگا ۳ بخورند؟ | بررسی فواید این ماده مغذی
چه کسانی باید امگا 3 بخورند؟

چه کسانی باید امگا ۳ بخورند؟ | بررسی فواید این ماده مغذی

اسفند ۲۲, ۱۴۰۲ 17۰249

چه کسانی باید امگا ۳ بخورند؟

مقدمه | مواد مغذی

مواد مغذی اجزای ضروری غذا هستند که بدن برای عملکرد صحیح به آنها نیاز دارد. آنها برای رشد، توسعه و سلامت کلی بدن حیاتی هستند. شش دسته اصلی از مواد مغذی وجود دارد: کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب. هر یک از این مواد مغذی نقش منحصر به فردی در بدن دارند و برای عملکرد های مختلف فیزیولوژیکی ضروری هستند.

در نتیجه، مواد مغذی اجزای سازنده یک رژیم غذایی سالم هستند و برای عملکرد مطلوب بدن ضروری هستند. یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع غذاهای غنی از مواد مغذی است، کلید تضمین این است که بدن تمام مواد مغذی ضروری را که برای رشد نیاز دارد دریافت می کند.

سوالاتی که پس از خواندن این مقاله به پاسخ آنها خواهید رسید:

 • امگا ۳ چیست؟
 • فواید امگا ۳ شامل چه مواردی است؟
 • چه کسانی باید امگا ۳ بخورند؟
 • منابع امگا ۳ کدامند؟
 • بهترین زمان مصرف امگا ۳ کی است؟
 • چه کسانی نباید امگا ۳ بخورند؟

امگا ۳ (Omega−۳ fatty acids)

اسید های چرب امگا ۳ مواد مغذی ضروری هستند که نقش مهمی در حفظ سلامت و تندرستی کلی دارند. این اسید های چرب ضروری در نظر گرفته می شوند زیرا بدن انسان نمی تواند آنها را به تنهایی تولید کند و باید آنها را از منابع غذایی دریافت کند. امگا ۳ به دلیل فواید سلامتی متعددی از جمله حمایت از سلامت قلب، عملکرد مغز و کاهش التهاب شناخته شده است. در نتیجه، بسیاری از افراد می توانند از گنجاندن امگا ۳ در رژیم غذایی خود بهره مند شوند. در این مقاله، ما بررسی خواهیم کرد که چه کسانی باید مصرف امگا ۳ را در تغذیه روزانه خود و منابع مختلف این اسید های چرب مفید در نظر بگیرند.

چه کسانی باید امگا 3 بخورند؟
چه کسانی باید امگا ۳ بخورند؟

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مولتی ویتامین ها می توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

اینجا کلیک کنید 👈 فواید امگا ۳ برای مردان

فواید امگا ۳

مصرف قرص امگا ۳ به دلیل خواص مختلف با طیف وسیعی از فواید سلامتی همراه بوده است. در اینجا برخی از خواص کلیدی مصرف امگا ۳ آورده شده است:

خواص ضد التهابی

نشان داده شده است که امگا ۳ اثرات ضد التهابی در بدن دارند.اسید های چرب امگا ۳ می توانند به کاهش التهاب کمک کنند که با بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، آرتریت و انواع خاصی از سرطان مرتبط است.

سلامت قلب

امگا ۳ به دلیل اثرات مثبت بر سلامت قلب شناخته شده است. این ماده مغذی می تواند به کاهش فشار خون، کاهش تری گلیسیرید، کاهش خطر تشکیل لخته خون و بهبود عملکرد کلی قلب و عروق کمک کند.

سلامت مغز

DHA، یکی از انواع اصلی اسید های چرب امگا ۳، جزء ساختاری اصلی مغز است. مصرف قرص و شربت امگا ۳ با بهبود عملکرد شناختی، حافظه و خلق و خوی مرتبط است و همچنین ممکن است خطر زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را کاهش دهد.

سلامت چشم

DHA نیز جزء اصلی شبکیه چشم است. مصرف کافی اسید های چرب امگا ۳ با کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن، که یکی از دلایل اصلی از دست دادن بینایی در افراد مسن است، مرتبط است.

رشد و نمو

اشکال مختلف امگا ۳ برای رشد و رشد مغز و سیستم عصبی در نوزادان حیاتی هستند. به زنان باردار و شیرده اغلب توصیه می شود که مقادیر کافی امگا ۳ مصرف کنند تا از رشد مغز و چشم کودک خود حمایت کنند.

سلامت پوست

یکی دیگر از فواید امگا ۳ حمایت از عملکرد سد پوست، کاهش التهاب و حفظ پوستی سالم است. آنها همچنین ممکن است برای بیماری هایی مانند اگزما و پسوریازیس فوایدی داشته باشند.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که مصرف امگا ۳ فواید زیادی دارد، حفظ یک رژیم غذایی متعادل و به طور کلی یک سبک زندگی سالم نیز ضروری است. علاوه بر این، پاسخ های فردی به مصرف امگا ۳ می تواند متفاوت باشد، بنابراین همیشه بهتر است قبل از ایجاد تغییرات قابل توجه در رژیم غذایی خود یا شروع هر رژیم مکمل جدید، با یک متخصص مشورت کنید.

 چه کسانی باید امگا ۳ بخورند

زنان باردار و نوزادان

زنان باردار و شیرده و همچنین نوزادان می توانند تا حد زیادی از اسید های چرب امگا ۳ بهره مند شوند. این مواد مغذی ضروری برای رشد مغز و چشم جنین در دوران بارداری و اوایل دوران نوزادی بسیار مهم هستند. علاوه بر این، امگا ۳ با کاهش خطر زایمان زودرس مرتبط است و به رشد کلی سالم در نوزادان کمک می کند.

کودکان و نوجوانان

اسید های چرب امگا ۳ برای رشد و نمو کودکان و نوجوانان مهم هستند. آنها نقش کلیدی در رشد مغز و عملکرد شناختی ایفا می کنند که می تواند تأثیر قابل توجهی بر یادگیری و رفتار داشته باشد. گنجاندن امگا ۳ در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان از سلامت کلی مغز و عملکرد تحصیلی آنها حمایت می کند.

بزرگسالان

بزرگسالان در هر سنی می توانند از مصرف قرص امگا ۳ سود ببرند. این مواد مغذی ضروری با کاهش سطح تری گلیسیرید، کاهش فشار خون و جلوگیری از تشکیل لخته خون با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط هستند. علاوه بر این، امگا ۳ دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است به کاهش علائم بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و بیماری التهابی روده کمک کند.

چه کسانی باید امگا 3 بخورند؟
چه کسانی باید امگا ۳ بخورند؟

سالمندان

با افزایش سن افراد، خطر زوال شناختی و بیماری های عصبی مانند آلزایمر افزایش می یابد. قرص امگا ۳ به دلیل نقش در حمایت از سلامت مغز و کاهش خطر زوال شناختی مورد مطالعه قرار گرفته است. گنجاندن امگا ۳ در رژیم غذایی افراد مسن ممکن است به حفظ عملکرد شناختی و کاهش خطر ابتلا به اختلالات شناختی مرتبط با افزایش سن کمک کند.

ورزشکاران و افراد فعال

برای ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی منظمی دارند، کپسول امگا ۳ و همچنین اشکال دیگر این اسید چرب می تواند در حمایت از عملکرد کلی و بهبودی نقش داشته باشد. نشان داده شده است که این مواد مغذی ضروری التهاب ناشی از ورزش را کاهش می دهند، از ریکاوری عضلات حمایت می کنند و عملکرد کلی ورزشی را بهبود می بخشند. از دیگر فواید امگا ۳ برای این گروه کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش و سلامت کلی مفاصل است.

منابع امگا ۳

منابع غذایی مختلفی از امگا ۳ وجود دارد که رایج ترین آنها ماهی های چرب مانند سالمون، خال مخالی، ساردین، قزل آلا و شاه ماهی است. منابع گیاهی امگا ۳ شامل دانه کتان، دانه چیا، دانه شاهدانه و گردو است. برای کسانی که ماهی مصرف نمی کنند یا فرم مکمل را ترجیح می دهند، مکمل های روغن ماهی و روغن جلبک در دسترس هستند و می توانند منبع غلیظی از اسیدهای چرب امگا ۳ باشند.

اسیدهای چرب امگا ۳ نوعی چربی غیراشباع چندگانه هستند که برای سلامت انسان ضروری هستند. سه نوع اصلی اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارد:

 • آلفا لینولنیک اسید (ALA)
 • ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)
 • اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA)

که ALA در منابع گیاهی مانند بذر کتان، دانه های چیا و گردو یافت می شود، در حالی که EPA و DHA عمدتا در ماهی های چرب مانند سالمون، خال مخالی و ساردین یافت می شوند.

علاوه بر این منابع غذایی طبیعی، مکمل ‌ها در اشکال مختلق مانند قرص امگا ۳ و شربت امگا ۳ نیز برای افرادی که ممکن است در دریافت مقدار کافی از این اسید های چرب از طریق رژیم غذایی مشکل داشته باشند نیز موجود است. کپسول روغن ماهی امگا ۳ فرمولیتید ساینسز تولید شده از روغن ماهی، یک محصول کاملا مناسب در جهت کاهش کلسترول، کاهش التهاب و سلامت قلب و عروق است.

همچنین کپسول امگا ۳ تولید شرکت داروسازی دانا دارای روغن ماهی است. این کپسول به جلوگیری از سرطان و بیماری‌ های قلبی عروقی کمک می‌کند و در روند درمان میگرن، استرس، التهاب مفاصل، تنش‌های عصبی و افسردگی هم اثرگذار است.

کپسول امگا ۳ دانا ۵۰ عددی

کپسول امگا 3 دانا

مکمل های امگا ۳

قرص ها و شربت امگا ۳ روشی محبوب برای افراد برای افزایش مصرف اسید های چرب ضروری امگا ۳، به ویژه EPA و DHA است. این مکمل ها از منابعی مانند روغن ماهی، روغن کریل و جلبک ها مشتق می شوند و جایگزین مناسبی برای افرادی هستند که ممکن است به اندازه کافی غذاهای غنی از امگا ۳ را در رژیم غذایی خود مصرف نکنند.

مکمل های روغن ماهی یکی از رایج ترین انواع مکمل های امگا ۳ هستند. آنها معمولاً از بافت ماهی های روغنی مانند سالمون، ماهی خال مخالی، ساردین و آنچوی به دست می آیند. این مکمل ها حاوی مقادیر مختلفی از EPA و DHA هستند که دو شکل مفید اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامت انسان هستند. مکمل‌های روغن ماهی به دو صورت مایع و کپسول در دسترس هستند و به طور گسترده در داروخانه ‌ها و فروشگاه‌ های دارویی آنلاین در دسترس هستند.

اینجا کلیک کنید 👈 کپسول امگا ۳ باریویتال

کپسول امگا 3 باریویتال
بهبود سلامت قلب و عروق و کاهش کلسترول

بهترین زمان مصرف امگا ۳

بعد از بررسی اینکه چه کسانی باید امگا ۳ بخورند حال باید دید چه زمانی مناسب مصرف این ماده مغذی است. بهترین زمان برای مصرف قرص‌ های امگا ۳ بسته به ترجیحات و روال‌ های فردی می‌تواند متفاوت باشد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند آن‌ها را صبح با صبحانه مصرف کنند، در حالی که برخی دیگر مصرف آن‌ها را با ناهار یا شام راحت‌تر می‌دانند. در نهایت، مهم ترین نکته مصرف مداوم امگا ۳ است، زیرا این امر به شما کمک می کند تا از مزایای کامل این اسید چرب ضروری اطمینان حاصل کنید.

مصرف قرص های امگا ۳ همراه با وعده غذایی حاوی مقداری چربی می تواند به بهبود جذب آنها کمک کند، زیرا اسیدهای چرب امگا ۳ در حضور چربی های غذایی بهتر جذب می شوند. علاوه بر این، مصرف آن‌ها در یک زمان معین هر روز می‌تواند به ایجاد یک برنامه روتین کمک کند و یادآوری مصرف آنها را آسان‌ تر کند.

کمبود امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامت کلی ضروری هستند و کمبود این مواد مغذی مهم می تواند منجر به علائم و مشکلات مختلف سلامتی شود که شامل موارد زیر می شود:

 • خشکی و پوسته پوسته شدن پوست
 • تمرکز ضعیف، مشکلات حافظه و اختلال در عملکرد شناختی
 • افزایش خطر اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب
 • احساس خستگی و سطوح پایین انرژی
 • درد و التهاب مفاصل
 • افزایش خطر بیماری قلبی، فشار خون بالا و سطوح بالای تری گلیسیرید
 • افزایش خطر مشکلات مربوط به چشم، مانند خشکی چشم و مشکلات بینایی

توجه به این نکته مهم است که این علائم می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود و کمبود امگا ۳ تنها یکی از عوامل ایجاد کننده آنها است.

مسمویت امگا ۳

مسمومیت با امگا ۳ که به عنوان هیپرویتامینوز A نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که فرد مقدار زیادی از اسید های چرب امگا ۳ به ویژه از مکمل های روغن ماهی مصرف کند. در حالی که امگا ۳ برای سلامتی ضروری است، مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به عوارض جانبی شود.

علائم مسمومیت با امگا ۳ ممکن است شامل حالت تهوع، اسهال و افزایش خطر خونریزی باشد. در موارد شدید، می تواند منجر به مسمومیت با ویتامین شود که می تواند باعث مشکلات کبدی شود و بر توانایی بدن در لخته شدن خون تأثیر بگذارد.

توجه به این نکته مهم است که مسمومیت با امگا ۳ نادر است و معمولاً از مصرف دوز های بسیار بالای مکمل های روغن ماهی رخ می دهد. اکثر مردم می توانند بدون خطر مسمومیت، اسیدهای چرب امگا ۳ را از رژیم غذایی خود دریافت کنند.

چه کسانی نباید امگا ۳ بخورند؟

در حالی که اسیدهای چرب امگا ۳ به طور کلی برای اکثر افراد مفید هستند، افراد خاصی هستند که باید احتیاط کنند یا از مصرف مکمل های امگا ۳ خودداری کنند. بعد از بررسی اینکه چه کسانی باید امگا ۳ بخورند، حال به موارد ممنوعیت و احتیاط این ماده می پردازیم:

 • افراد مبتلا به اختلالات خونریزی
 • افراد با حساسیت به ماهی یا صدف
 • مصرف کننده داروهای موثر بر لخته شدن خون یا عملکرد سیستم ایمنی
 • افراد مبتلا به بیماری کبد یا عملکرد کبد ضعیف

جمع بندی | چه کسانی باید امگا ۳ بخورند؟

در مجموع، اسید های چرب امگا ۳ مواد مغذی ضروری هستند که طیف وسیعی از مزایای سلامتی را برای افراد در هر سن و سبک زندگی ارائه می‌دهند. از حمایت از رشد دوران بارداری و نوزاد تا ارتقای سلامت قلب، عملکرد شناختی و عملکرد ورزشی، امگا ۳ نقش مهمی در بهزیستی کلی ایفا می کند. گنجاندن انواع غذا های غنی از امگا ۳ و همچنین استفاده از مکمل های حاوی این ماده مغذی می تواند اطمینان تامین نیاز های بدن به این اسید چرب ضروری را حاصل کند و سلامت و تندرستی کلی را ارتقا دهد.

 

جواد نبی زاده

جواد نبی زاده

من جواد نبی زاده، کارشناس بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی هستم. امیدوارم مطالب تألیفی بنده برای شما با سابقه ای که در حوزه بیماری ها، بهداشت دهان و دندان و سلامت فردی دارم، مفید باشد. هر گونه ابهام یا سوال درباره مقالات یا مطالب مرتبط با آن را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×