» پوست » درمان فوری درد بواسیر در خانه: معرفی ۵ داروی گیاهی موثر
درمان فوری بواسیر در خانه

درمان فوری درد بواسیر در خانه: معرفی ۵ داروی گیاهی موثر

دی ۱۳, ۱۴۰۲ 19۰532

درمان فوری درد بواسیر

مقدمه | بواسیر

بواسیر که با نام لاتین هموروئید نیز شناخته می شود، سیاهرگ های متورم در پایین ترین قسمت راست روده و مقعد شما هستند.

هموروئید ساختار های عروقی در کانال مقعدی است که به کنترل مدفوع کمک می کند. هنگامی که متورم یا ملتهب می شوند، پاتولوژیک یا توده ای می شوند. علت دقیق درد بواسیر نامشخص است ولی می توانند ناشی از عوامل مختلفی از جمله زور زدن در هنگام اجابت مزاج، نشستن طولانی مدت در توالت یا اضافه وزن باشند.

هموروئید می تواند داخلی یا خارجی باشد و ممکن است باعث ناراحتی، خارش و خونریزی شود. هموروئید داخلی در داخل راست روده قرار دارد، در حالی که هموروئید خارجی در زیر پوست اطراف مقعد رخ می دهد.

سوالاتی که پس از خواندن این مقاله به پاسخ آنها خواهید رسید:

  • بواسیر یا یبوست چیست و چه علائمی دارد؟
  • روش های پیشگیری و درمان این بیماری کدامند؟
  • درمان خانگی بواسیر شامل چه مواردی است؟
  • چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
  • عدم درمان بواسیر چه عوارضی را به همراه دارد؟
درمان فوری درد بواسیر در خانه
درمان فوری بواسیر در خانه

علل انواع هموروئید

بواسیر می تواند توسط عوامل متعددی از جمله افزایش فشار در قسمت تحتانی رکتوم ایجاد شود. این فشار می تواند به دلایل مختلفی مانند زور زدن در هنگام اجابت مزاج، نشستن طولانی مدت روی توالت، یا یبوست یا اسهال مزمن باشد. علاوه بر این، اضافه وزن یا چاقی و چاقی باراداری که فشار بیشتری را بر ناحیه لگن وارد می‌کند، می‌تواند به ایجاد هموروئید کمک کند.

زور زدن در حین حرکات روده و برای دفع مدفوع می تواند به ایجاد یا بدتر شدن انواع هموروئید کمک کند. یکی از علل زور زدن در حین اجابت مزاج یبوست است که از علائم رایج سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می باشد.

برای اطلاعات بیشتر راجع به سندرم روده تحرک پذیر می توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

اینجا کلیک کنید 👈 بهترین قرص برای سندروم روده تحریک پذیر

 

 

سایر علل بواسیر شامل رژیم غذایی کم فیبر است که می تواند منجر به یبوست و زور زدن در حین حرکات روده و همچنین کمبود فعالیت بدنی شود. ژنتیک نیز ممکن است در این وضعیت نقش داشته باشد، زیرا برخی از افراد استعداد ژنتیکی برای ایجاد هموروئید دارند.

علائم بیماری هموروئید

علائم هموروئید بسته به نوع و شدت آن می تواند متفاوت باشد. هموروئید داخلی ممکن است باعث خونریزی، بیرون زدگی در حین اجابت مزاج و درد یا ناراحتی شود. از طرف دیگر، هموروئید خارجی می تواند باعث خارش، تورم و درد شود.

رویکرد های پیشگیری از انواع هموروئید

پیشگیری از درد بواسیر شامل اتخاذ عادات سالمی است که خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. در اینجا برخی از اقدامات پیشگیرانه را بررسی می کنیم:

رژیم غذایی با فیبر بالا

مصرف یک رژیم غذایی سرشار از فیبر از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل می تواند مدفوع را نرم کرده و دفع آن را آسان کند و فشار روی رگ های رکتوم را کاهش دهد و از درد بواسیر جلوگیری کند.

هیدراتاسیون کافی

نوشیدن آب زیاد به نرم نگه داشتن مدفوع کمک می کند و حرکات روده را تسهیل می کند، که می تواند به جلوگیری از یبوست و زور زدن کمک کند.

ورزش منظم

انجام فعالیت های بدنی مانند پیاده روی، شنا یا یوگا می تواند به تحریک عملکرد روده و کاهش خطر یبوست کمک کند.

از زور زدن بپرهیزید

زور زدن در حین حرکات روده می تواند فشار را بر ورید های رکتوم افزایش دهد و منجر به هموروئید و درد بواسیر شود.

عادات بهداشتی حمام

پرهیز از حضور طولانی مدت در توالت و عدم تأخیر در اجابت مزاج می تواند به جلوگیری از فشار غیر ضروری بر ناحیه رکتوم کمک کند.

مدیریت وزن

حفظ وزن سالم از طریق یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به هموروئید را کاهش دهد.

با گنجاندن این اقدامات پیشگیرانه در سبک زندگی خود، می توانید احتمال ابتلا به هموروئید را کاهش دهید و سلامت کلی دستگاه گوارش را ارتقا دهید.

درمان فوری بواسیر در خانه
درمان فوری بواسیر در خانه

درمان هموروئید

درمان هموروئید اغلب شامل ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی مانند خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا، نوشیدن مقدار زیادی آب و ورزش منظم برای کمک به جلوگیری از یبوست است. در موارد شدیدتر، اقدامات پزشکی مانند بستن باند لاستیکی، اسکلروتراپی یا برداشتن ضایعه از طریق جراحی ممکن است ضروری باشد.

نوار پلاستیکی

بستن نوار لاستیکی شامل قرار دادن یک باند لاستیکی در اطراف پایه هموروئید است تا جریان خون آن قطع شود و باعث کوچک شدن و افتادن آن شود.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول شیمیایی به بواسیر برای کوچک کردن آن است

انعقاد مادون قرمز

در این روش از گرما برای کوچک کردن بافت هموروئید استفاده می شود.

هموروئیدکتومی

در موارد شدید، برداشتن هموروئید با جراحی ممکن است ضروری باشد.

درمان خانگی بواسیر

چندین درمان خانگی بواسیر وجود دارد که می تواند به کاهش علائم انواع هموروئید کمک کند. در اینجا برخی از رویکردهای رایج توصیه می شود:

حمام سیتز یا حمام نشیمن

خیساندن ناحیه آسیب دیده در آب گرم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه چندین بار در روز یکی از راه های درمان خانگی بواسیر است که می تواند به تسکین خارش، سوزش و ناراحتی مرتبط با هموروئید کمک کند.

تغییرات رژیم غذایی

مصرف یک رژیم غذایی با فیبر بالا علاوه بر رویکرد پیشگیری آن یک راه درمان خانگی بواسیر نیز می باشد که می‌تواند از راه نرم کردن مدفوع، فشار روی ورید های رکتوم را کاهش دهد.

آبرسانی

نوشیدن مقدار زیادی آب می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند و حرکات منظم روده را تقویت کند، که می تواند خطر تشدید هموروئید را کاهش دهد.

فندق جادوگر

استفاده از گیاه فندق جادوگر یا فندق افسونگر در ناحیه آسیب دیده با استفاده از یک توپ پنبه می تواند به کاهش خارش، ناراحتی و رفع درد بواسیر کمک کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا  یکی دیگر از راه های درمان خانگی بواسیر است. ژل آلوئه ورا، زمانی که روی ناحیه آسیب دیده استفاده شود، می تواند تسکین دهنده علائم انواع هموروئید باشد.

درمان ‌های بدون نسخه

کرم‌ ها، پماد ها، کپسول ها و شیاف ‌های بدون نسخه متعددی وجود دارند که می‌توانند خارش، درد و تورم مرتبط با هموروئید را تسکین دهند. این موارد نیز جز درمان خانگی بواسیر محسوب می شوند.

پماد ضد هموروئید یک داروی موضعی است که برای کاهش علائم مرتبط با بواسیر طراحی شده است. این نوع پماد به طور معمول حاوی موادی مانند هیدروکورتیزون، فندق جادوگر یا آلوئه ورا است که به دلیل خواص ضد التهابی و تسکین دهنده خود شناخته شده اند.

پماد ضد هموروئید در ناحیه آسیب دیده استفاده می شود و می تواند به کاهش خارش، تورم و ناراحتی کمک کند. برخی از فرمولاسیون ها همچنین ممکن است حاوی یک بی حس کننده موضعی برای تسکین موقت درد بواسیر باشند.

در اینجا به چند داروی بدون نسخه جهت درمان هموروئید و تسکین درد بواسیر اشاره می کنیم:

روهمورین

کپسول روهمورین یک داروی گیاهی است که برای درمان هموروئید، بواسیر و فیستول فیشر آنال استفاده می‌شود. این دارو از عصاره گیاه کوله خاس تهیه شده و می‌تواند به کاهش خونریزی هموروئید، کوچک کردن فیستول‌ها و تسکین علائم مشکلات عروقی مانند واریس پا کمک کند.

کپسول روهمورین قائم دارو

کپسول روهمورین

 

رکتاملیس

شیاف رکتاملیس برای کنترل درد، خارش و سوزش ناشی از بواسیر یا هموروئید مصرف می شود. این شیاف حاوی تانن است که می‌تواند باعث کاهش سوزش و درد بواسیر شود. همچنین، تانن‌ ها خواص تنگ کنندگی عروق و ضد احتقانی دارند که می‌تواند به کاهش برجستگی ‌های مقعدی کمک کند.

شیاف رکتاملیس اکسیر گستر

شیاف رکتاملیس

 

رکتول

پماد هموروئید رکتول نیز یک داروی گیاهی است که برای درمان هموروئید، بواسیر، فیشر و شقاق مقعد کاربرد دارد. این پماد از ترکیبات گیاهی به خصوص ماده موثره میرتول تشکیل شده است که اثرات ضد التهابی و ضد احتقانی دارد. همچنین، این پماد می‌تواند علائمی همچون درد، خارش و سوزش را کاهش دهد.

پماد رکتول خرمان

مقعدی رکتول

 

ونوگل

کرم ونوگل یک محصول گیاهی ایرانی است که برای درمان واریس، فلبیت، التهابات وریدی، و هموروئید مناسب است. این کرم حاوی عصاره گیاه شاه بلوط هندی است که خواص بهبود بیماری‌ های عروقی و جریان خون را داراست. این محصول می‌تواند در درمان واریس وریدی، فلبیت، درد و سنگینی ورید های ساق پا، هموروئید، و ادم پا موثر باشد.

کرم ونوگل گل دارو

واریس ونوگل 2

ام جی باریج

پماد ام جی یک پماد آنتی هموروئید است که می تواند در کاهش میزان خونریزی و کاهش درد و خارش و سوزش و سنگینی مقعد نتیجه بخش باشد. در این پماد اسانس حاوی عصاره گیاه مورد برای درمان بواسیر و شقاق مقعدی استفاده شده است.

پماد ام جی باریج اسانس

پماد ام جی باریج

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر خونریزی شدید یا مداوم مقعدی را تجربه می کنید، اگر هموروئیدی دارید که باعث درد یا ناراحتی قابل توجهی می شود، یا اگر درمان های مختلف خانگی را بدون موفقیت امتحان کرده اید، مهم است که برای درمان هموروئید خود به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر در مورد علائم خود نگرانی دارید یا اگر سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارید، ایده خوبی است که با پزشک مشورت کنید. آنها می توانند تشخیص مناسب را ارائه دهند و مناسب ترین درمان را برای شرایط شما توصیه کنند.

عوارض انواع هموروئید

بواسیر در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض متعددی شود که شامل کم خونی، هموروئید خفه شده، لخته های خونی ، عفونت، تب، درد بواسیر و شقاق مقعد می باشد.

جمع بندی | درمان فوری درد بواسیر در خانه

بواسیر یا هموروئید ورید های متورم و ملتهب در رکتوم و مقعد هستند که مشکلات و ناراحتی های متعددی را برای فرد به وجود می آورد. ایجاد تغییرات در سبک زندگی، مانند افزایش مصرف فیبر، هیدراته ماندن و انجام فعالیت بدنی منظم، همچنین استفاده از دارو های گیاهی موثر می تواند به کاهش خطر ابتلا به هموروئید کمک کند.

امیدواریم با خواندن این مطلب، با بواسیر و علائم آن و همچنین رویکرد های درمان خانگی بواسیر بیشتر آشنا شده باشید.

 

آزاده حیدرآبادی

آزاده حیدرآبادی

من کارشناس گیاهان دارویی هستم که عشق زیادی به کار در حوزه گیاهان دارویی و سلامت دارم. تمام تلاش خودم رو میکنم که بتونم با تولید محتوا در این زمینه برای شما مفید واقع بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×