» اطلاعات دارویی » دانشمندان ماسک جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند ویروس کرونا را غیرفعال کند

دانشمندان ماسک جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند ویروس کرونا را غیرفعال کند

تیر ۱۴, ۱۴۰۱ زمان مطالعه: 14 دقیقه 14۰584

محققان در آزمایش‌های خود از پروتئین اسپایک ویروس کرونا که بر روی ذرات مصنوعی قرار داده شده بود استفاده کردند. نتیجه این بود که مواد جدید آن‌ها توانست جلوی عبور ذرات معلق در هوا در اندازه سارس کوو 2 را بگیرد و ظرف 30 ثانیه پروتئین اسپایک آن‌ها را نابود کند.

همه‌گیری کرونا حتی به پایان راه نزدیک هم نشده، اما هرچه زمان بیشتری می‌گذرد دانشمندان چیزهای بیشتری درباره این ویروس یاد می‌گیرند و راه‌های تازه‌ای برای مقابله با آن پیدا می‌کنند. حالا گروهی از پژوهشگران ماسک جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند ذرات ویروس کرونا را خنثی کند.

ماسک جدید پوسته‌ای که توسط محققان ساخته شده می‌تواند پروتئین اسپایک سارس کوو ۲ را به دام انداخته و آن را غیرفعال کند. پروتئین اسپایک همان چیزی است که به ویروس اجازه می‌دهد وارد سلول‌ها شود و فرد را بیمار کند. بر اساس آزمایش‌ها، حدود ۹۹ درصد ذرات معلق در هوا با این ماسک جدید قابل فیلتر هستند و این مسئله می‌تواند در مقابله با ویروس کمک شایانی به افراد بکند.

«دیباکار باتاکاریا»، مهندس شیمی دانشگاه کنتاکی می‌گوید: «این ماده جدید قادر است ویروس را مانند ماسک‌های N95 فیلتر کند و در عین حال آنزیم‌های ضدویروسی دارد که به‌طور کامل ویروس را غیرفعال می‌کنند. این نوآوری لایه دیگری برای مقابله در برابر سارس کوو ۲ است که می‌تواند به جلوگیری از گسترش ویروس کمک کند.»

محققان در آزمایش‌های خود از پروتئین اسپایک ویروس کرونا که بر روی ذرات مصنوعی قرار داده شده بود استفاده کردند. نتیجه این بود که مواد جدید آن‌ها توانست جلوی عبور ذرات معلق در هوا در اندازه سارس کوو ۲ را بگیرد و ظرف ۳۰ ثانیه پروتئین اسپایک آن‌ها را نابود کند.

ماسک جدید کرونا نیازی به تعویض سریع ندارد

این پوسته به لحاظ ضخامت و حفره‌ها قابل دستکاری است و می‌توان آن را به شکل‌های مختلف اصلاح کرد. به عبارت دیگر، می‌توان به‌طور دقیق مشخص کرد که چه ذراتی از ماسک عبور بکنند و جلوی چه ذراتی گرفته شود. دانشمندان می‌گویند افراد می‌توانند این ماسک را روزانه دو ساعت به مدت چند روز استفاده کنند و محصول آن‌ها مشکلی به لحاظ تنفسی برای مردم به وجود نمی‌آورد. بنابراین نیازی به تعویض سریع ماسک‌ها نیست.

میزان محافظتی که این ماسک ارائه می‌کند بیشتر از ماسک‌های استاندارد N95 است که مطابق نامشان تا ۹۵ درصد از ذرات را فیلتر می‌کنند. با این حال، هنوز مشخص نیست که این ماسک چقدر دیگر زمان لازم دارد تا از آزمایشگاه روانه بازار شود. نتایج تحقیقات فعلی دانشمندان در مجله Communications Materials منتشر شده است.

جلال عباسیان

جلال عباسیان

من جلال عباسیان در رشته تولید و فرآوری گیاهان دارویی از مقطح کاردانی پله پله تا دکترا تحصیل کردم. اینجا سعی میکنم مطالبی درباره گیاهان دارویی و داروهای گیاهی رو با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×