نوروپاتی دیابتی یکی از عوارض دیابت است که منجر به آسیب به سیستم عصبی می شود. این یک بیماری پیشرونده است و علائم با گذشت زمان بدتر می شود. نوروپاتی زمانی اتفاق می افتد که سطوح بالای چربی یا قند در خون به اعصاب بدن آسیب می رساند. این موضوع می تواند تقریباً هر عصب بدن را با طیف گسترده ای از علائم تحت تأثیر قرار دهد.

اعصاب بر نحوه عملکرد بدن اثر می گذارند. آنها به افراد امکان می دهند حرکت کنند، پیام هایی در مورد احساس اشیا ارسال کنند و عملکردهای خودکار مانند تنفس را کنترل کنند.

چندین نوع نوروپاتی وجود دارد. برخی اعصاب محیطی را درگیر می کنند، در حالی که برخی دیگر به اعصاب تامین کننده اندام های داخلی مانند قلب، مثانه و روده آسیب می رسانند. به این ترتیب، می تواند بر بسیاری از عملکردهای بدن تأثیر بگذارد.

در این مقاله از درمانگیاه، انواع مختلف، اثرات و خطرات نوروپاتی دیابتی را بررسی می کنیم. سپس بهترین داروها برای درمان نوروپاتی دیابتی را معرفی می کنیم.

 

انواع نوروپاتی دیابتی

چهار نوع اصلی نوروپاتی می تواند بر سیستم عصبی تأثیر بگذارد، از جمله:

نوروپاتی متقارن محیطی: پاها و دست ها را تحت تاثیر قرار می دهد. این شایع ترین نوع نوروپاتی دیابتی است.

نوروپاتی اتونومیک: این در اعصابی رخ می دهد که عملکردهای غیرارادی بدن مانند هضم، ادرار یا ضربان قلب را کنترل می کنند.

نوروپاتی پروگزیمال: این به اعصاب در امتداد توزیع خاصی در بدن مانند دیواره قفسه سینه یا پاها آسیب می رساند.

مونونوروپاتی: این مورد می تواند بر هر عصب فردی تأثیر بگذارد.

 

دیابتی  

علائم نوروپاتی دیابتی چیست؟

علائم نوروپاتی به نوع و اعصاب درگیر بستگی دارد. علائم و نشانه های نوروپاتی دیابتی معمولاً چندین سال طول می کشد تا ظاهر شوند. علائم و نشانه ها بستگی به نوع نوروپاتی و اعصابی دارد که بر آن تأثیر می گذارد.

 

نوروپاتی محیطی

علائم نوروپاتی محیطی عبارتند از:

بی حسی، درد، سوزن سوزن شدن و احساس سوزش از انگشتان پا و انگشتان شروع می شود و سپس تا پاها یا بازوها ادامه می یابد. از دست دادن توده عضلانی در دست و پا و عدم توانایی در احساس گرما، سرما یا آسیب جسمی از دیگر علائم نوروپاتی محیطی هستند. افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی تعادل خود را از دست می دهند و امکان زمین خوردن برای آن ها هست.

این نوع نوروپاتی برای افرادی که احساس درد و سوزش ندارند ممکن است منجر بهقطع عضو شود. مثلا زخمی در پا به وجود می آید و فرد متوجه آن نمی شود و با پیشرفت و عفونت این زخم، قطع عضو رخم می دهد.

 

نوروپاتی اتونومیک

اثرات نوروپاتی اتونومیک عبارتند از:

 • دل درد و نفخ
 • حالت تهوع، یبوست یا اسهال
 • ناآگاهی هیپوگلیسمی، که در آن فرد اثرات سطوح پایین قند را احساس نمی کند
 • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن
 • احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا
 • استفراغ چند ساعت بعد از غذا خوردن
 • افت فشار خون ارتواستاتیک، یا احساس سبکی سر و سرگیجه هنگام ایستادن
 • ضربان قلب سریعتر از حد طبیعی
 • تعریق بیش از حد، حتی در دمای سرد یا در حالت استراحت
 • مشکلات مثانه، به عنوان مثال، مشکل در تخلیه کامل مثانه هنگام ادرار کردن، که منجر به بی اختیاری می شود.
 • اختلال عملکرد جنسی در مردان و زنان
 • دیسستزی یا حس لمس شدن بدن
 • افتادگی قابل توجه صورت و پلک ها
 • انقباضات و ضعف عضلات

 

نوروپاتی پروگزیمال

این نوع نورپاتی می تواند منجر به درد در قسمت پایین بدن، اغلب در یک طرف و ضعف در پاها شود.

علائم نوروپاتی کانونی بسته به عصب آسیب دیده می تواند بسیار متفاوت باشد. نوروپاتی کانونی و نوروپاتی جمجمه هر دو می توانند منجر به اختلالات بینایی مانند دوبینی شوند.

افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی اغلب تا زمانی که علائم پیشرفته نشود، متوجه ابتلا به آن نمی شوند.

مونو نوروپاتی

این نوع نوروپاتی می تواند منجر به بی‌حسی، گزگز، حس‌های غیرعادی و درد در سه انگشت اول از سمت انگشت شست شود.

 

فرد مبتلا به نوروپاتی دیابتی باید چه نکاتی را رعایت کند؟

اکثر انواع نوروپاتی دیابتی با گذشت زمان بدتر می شوند. اولین قدمی که برای کنترل آن باید برداشت این است که قند خون را در محدوده هدف مورد توافق با پزشک قرار دهند و سطح فشار خون و کلسترول بالا را مدیریت کنند.

مدیریت سطح گلوکز خطر نوروپاتی دیابتی را به حداقل می رساند. بخش کلیدی درمان بر کاهش درد و مدیریت برخی از علائم تمرکز دارد.

برخی از داروها منبع معتبر و انواع فیزیوتراپی می توانند در کنار سایر درمان ها به کنترل درد نوروپاتی دیابتی کمک کنند. با این حال، نمی توانند اعصاب را ترمیم کنند.

فرد مبتلا به نوروپاتی دیابتی همچنین باید از سیگار کشیدن خودداری کند یا آن را ترک کنند و مصرف الکل خود را به حداکثر یک لیوان نوشیدنی در روز محدود کند.

 

درمان های موجود برای نوروپاتی دیابتی

روش ها و داروهایی وجود دارند که در درمان نوروپاتی موثرند. داروهایی که می توانند به مدیریت درد کمک کنند عبارتند از:

 • داروهای ضد تشنج
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای
 • اپیوئیدها و داروهای مسکن غیر مخدر
 • مصرف داروهای مخدر دار می تواند منجر به وابستگی شود، بنابراین پزشکان باید تا حد امکان دوز پایین را تجویز کنند.
 • فیزیوتراپی، که در ترکیب با داروها استفاده می شود، ممکن است به تسکین درد و کاهش خطر وابستگی به مواد مخدر کمک کند.

 

فزیوتراپی در کاهش علائم زیر موثر است:

 • احساس سوزش و گزگز در پاها و پاها
 • گرفتگی عضلات
 • ضعف عضلانی
 • اختلال عملکرد جنسی

 

آموزش راه رفتن شامل یادگیری مجدد نحوه راه رفتن است. این به پیشگیری و تثبیت عوارض پا مانند زخم و آسیب کمک می کند. اگر نوروپاتی دیابتی منجر به قطع عضو شود، این نوع آموزش مجدد فیزیکی برای افرادی که از پروتز استفاده می کنند پس از از دست دادن اندام بسیار مهم است.

یک فیزیوتراپ خوب اطمینان حاصل می کند که ورزش برای افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی به پاها آسیب نمی رساند، که می تواند حساس باشد.

سایر روش‌های درمانی شامل دستگاه‌هایی هستند که فرد می‌تواند برای جلوگیری از لمس اندام‌های دردناک یا حساس به تخت یا صندلی استفاده کند.

یک متخصص کایروپراکتیک، ماساژ درمانگر یا استئوپات می تواند ماساژهای منظم یا درمان دستی را برای کشش عضلات انجام دهد. ماساژ می تواند انقباضات عضلانی، اسپاسم و آتروفی را به دلیل کمبود خون مهار کند.

ورزش‌های خاص، مانند شنا یا ایروبیک، می‌توانند به رشد و حفظ قدرت عضلانی و کاهش از دست دادن توده عضلانی کمک کنند.

اولتراسوند درمانی نوع دیگری از فیزیوتراپی است که از امواج صوتی با فرکانس بسیار بالا برای تحریک بافت زیر پوست استفاده می کند. این درمان می تواند به برخی از افراد کمک کند تا حس پاهای خود را دوباره به دست آورند.

 

 

بهترین داروهای درمان نورپاتی دیابتی

 

کپسول نوروتک برای دیسک کمر و درد های نوروپاتیک

 

کپسول نوروتک موجب کاهش التهابات می شود و به انتقال سیگنال های عصبی کمک می کند. اعصاب محیطی به کمک این دارو بازسازی می شوند و در نهایت نشانه های مربوط به نوروپاتی دیابتی رفع می شود.

در این کپسول محتویاتی وجود دارد که بر اعصاب تاثیر گذار است. کپسول نوروتک حاوی عصاره چند نوع گیاه دارویی است که موجب تسکین درد و آرامش اعصاب و همچنین درمان مشکلات دیسک کمر و مشکلات استخوانی می شوند.

کپسول نوروتک

کپسول نوروتک

 

ترکیبات شیمیایی این محصول عبارتند از:

آسکوربیک اسید، فلاونویید، بتاکاروتن و کلروژنیک اسید که در کپسول نوروتک موجب کاهش درد، کاهش التهاب، افزایش انتقال سیگنال‌های عصبی، تقویت و ترمیم اعصاب محیطی می گردند.

از آنجا که کپسول نوروتک دارای خواص گیاهی و طبیعی است قدرت آنتی اکسیدانی بالایی دارد و در بهبود این بیماری موثر است.

در مجموع کپسول نوروتک را به عنوان یک داروی نوروپاتی به خصوص نوروپاتی دیابتی و دیسک کمر می شناسند.

 

برای خرید کپسول نوروتک کلیک کنید.

 

 

قرص دینو نیچرز اونلی

 

قرص دینو نیچرز اونلی یک مکمل ایده ال و از نوع داروهای گیاهی است که بر قند و فشار خون تاثیر گذار است. ترکیبات منحصر به فرد این دارو سلامت سیستم عصبی و تامین ویتامین‌های گروه ب در بدن تضمین می شود. این محصول درمانی موثر در مشکلاتی نظیر نوروپاتی دیابتی است.

از این قرص برای افرادی که یک سکته مغزی را پشت سر گذاشته اند می توان استفاده کرد. این قرص دارای ۵ ترکیب تاثیرگذار از قبیل متیل کوبالامین، آلفا لیپوئیک اسید، فولیک اسید، پیریدوکسین و تیامین می باشد.

قرص دینو

قرص دینو

قرار گرفتن این ترکیبات کنارهم بیماری‌های عصبی مانند نوروپاتی‌های محیطی و مرکزی، نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی در اثر مصرف دارو را درمان می کند. آنچه بیش از هر چیزی نقش موثر دارد تاثیر خوب ویتامین B12  است.

آلفا لیپوئیک اسید موجود در قرص دینو به آن خاصیت آنتی اکسیدانی بخشیده است و با قرار گرفتن درکنار ویتامین‌های گروه B (فولیک اسید ( ب9 )، ویتامین ب12 ، ویتامین ب1 ، ب6 ) موجب بازسازی سلول های عصبی می شود.

 

وجود ویتامین‌های گروه B  در این قرص سبب بالا رفتن تولید انرژی و حفظ فعالیت میتوکندری در سلول‌های عصبی شده و با خون رسانی بهتر به دستگاه عصبی سبب آسان شدن هدایت جریان‌های عصبی می‌شود.

ترکیبات قرص دینو به ترمیم DNA  و ساخت غشای محافظت کننده سلول های عصبی یا همان نورون ها کمک می کند. روی هر سلول عصبی پوششی به نام میلین وجود دارد. میلین موجب سرعت بخشیدن به انتقال پیام عصبی می شود. قرص دینو میلین را تقویت و بازسازی می کند. قرص دینو بدون رنگ و طعم دهنده‌های مصنوعی و نیز گلوتن، سویا، گندم و شکر است.

 

برای خرید کپسول دینو نیچرز اونلی کلیک کنید.