قویترین گیاه ضد بلغم کدام است؟ قاتل بلغم چیست و قویترین بلغم زدا یا قویترین داروی ضد بلغم چه دارویی است؟

اینها سوالاتی است که احتمالا شما در پی پاسخ به این سوالات به این صفحه آمده اید.

و اگر شما در این صفحه حضور دارید یعنی به دنبال داروی گیاهی دفع بلغم هستید که بتواند ضمن اصلاح مزاج بلغمی، عوارض بلغمی شما را نیز درمان کند.

لذا در این مطلب ابتدا قویترین گیاهان ضد بلغم را معرفی نموده و سپس چند نمونه داروی بلغم زدا را به شما معرفی می کنیم.

اگر می خواهید از بخش معرفی گیاهان ضد بلغم عبور کنید و مستقیما با داروهای گیاهی تولید شده برای درمان بلغم آشنا شوید اینجا کلیک کنید

علائم بلغم چیست؟

بلغم یکی از اخلاط چهارگانه طب سنتی است که نقش مهمی در سلامتی بدن دارد. علائم بلغم می‌تواند متنوع باشد و بسته به میزان و شدت آن، نشانه‌های مختلفی در بدن ایجاد کند. در مرحله اول، افراد مبتلا به بلغم ممکن است احساس سنگینی و خستگی کنند. این افراد به دلیل تجمع بلغم در بدن، غالباً احساس ضعف و کسلی دارند و به راحتی دچار خستگی می‌شوند. همچنین، خواب‌آلودگی و نیاز به خواب بیشتر از علائم شایع این حالت است.

در مرحله دوم، مشکلات گوارشی به وجود می‌آید. افراد با مزاج بلغمی معمولاً دچار نفخ و سنگینی معده پس از خوردن غذا می‌شوند. این مشکلات گوارشی می‌تواند با علائمی نظیر تهوع، ترش کردن و سوء‌هاضمه همراه باشد. برخی از این افراد ممکن است به دلیل تجمع بلغم در دستگاه گوارش دچار یبوست شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است اسهال داشته باشند. به طور کلی، سیستم گوارشی این افراد کارایی کمتری دارد و مشکلات متعدد گوارشی را تجربه می‌کنند.

در مرحله سوم، علائم تنفسی نیز ممکن است بروز کنند. تجمع بلغم در سیستم تنفسی می‌تواند باعث ایجاد سرفه‌های خلط‌دار، تنگی نفس و خس‌خس سینه شود. این افراد ممکن است دچار گرفتگی بینی و ترشحات پشت حلق شوند که مشکلات تنفسی آن‌ها را تشدید می‌کند. به علاوه، افراد بلغمی ممکن است بیشتر از دیگران به سرماخوردگی‌ها و عفونت‌های تنفسی مبتلا شوند زیرا سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف‌تر عمل می‌کند.

در نهایت، مشکلات پوستی نیز ممکن است نشان‌دهنده‌ی افزایش بلغم باشد. پوست افراد بلغمی معمولاً سرد، نرم و مرطوب است و ممکن است دچار مشکلاتی نظیر اگزما، خارش و ترک‌های پوستی شوند. همچنین، افزایش تعریق و بوی بدن نیز از علائم دیگر بلغم است. افرادی که بلغم بیشتری در بدن دارند، معمولاً بیشتر عرق می‌کنند و عرق آن‌ها بوی تندی دارد. همه‌ی این علائم نشان‌دهنده نیاز به تعدیل و کنترل میزان بلغم در بدن است تا به سلامتی بهتری دست یابند.

افراد بلغمی اغلب اندام های درشت دارند و چاق محسوب می شوند. معمولا تجمع چربی در افراد بلغمی در ناحیه شکم و پهلو است. خانم های بلغمی اندام سیبی شکل دارند. همچنین دارای پوستی روشن و صاف و موهای ضعیف، نازک و صاف هستند. موهای افراد بلغمی خیلی زود سفید می شود. افراد بلغمی گاهی دچار تورم صورت می شوند.

احساس ضعف و خستگی در افراد بلغمی بسیار رایج است و بیش از حد می‌خوابند اما باز هم همیشه احساس کمبود خواب دارند. این افراد حافظه خوبی ندارند اما خلقیات صبورانه ای دارند.

گاهی رنگ سفیدی چشم افراد بلغمی به سمت آبی می گراید. یعنی هاله اطراف چشم ها آبی به نظر می رسد.

قویترین داروهای ضد بلغم کدامند؟

حال که بعضی از انواع قویترین گیاه ضد بلغم را به شما معرفی کردیم، بد نیست چند تا از انواع قویترین داروی ضد بلغم را نیز بشناسید.

چرا که شاید برای همه مقدور نباشد که گیاهان دارویی مذکور را به دست آورند و یا حتی در صورت پیدا کردن گیاهان نامبرده شده، استفاده از آنها چندان آسان نیست.

به همین دلیل، چند نوع داروی ضد بلغم را به شما معرفی می کنیم تا اگر در استفاده از گیاهان دارویی خام مشکلی داشتید، از انواع قرص و کپسول آماده شده و بهداشتی آن استفاده نمایید.

پس برای آشنایی با چند نوع قویترین داروی ضد بلغم، ادامه این متن را مطالعه کنید:

1- قرص بلغم نیاک (دوای بلغم)

قرص دوای بلغم نیاک که شاید به عنوان قویترین داروی ضد بلغم در ایران شناخته می شود، محصولی است که به صورت قرص و در بسته های 60 عددی تولید شده است.

در تولید قرص بلغم نیاک از گیاهان دارویی آویشن، زنیان، مصطکی و سیاه دانه استفاده شده است.

استفاده از قرص بلغم برای لاغری هم رایج است و به دلیل طبع گرم و خشکی که دارد، باعث تسریع در لاغری افراد بلغمی مزاج می شود.

این قرص ضد بلغم قوی که بسیار مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است، در بعضی از داروخانه های سطح شهر در دسترس شما قرار دارد.

همچنین می توانید با کلیک بر روی لینک زیر، آن را از درمانگیاه به صورت اینترنتی خریداری کنید و درب منزل خودتان آن را تحویل بگیرید.

قرص بلغم

قرص بلغم نیاک

قرص بلغم نیاک بهترین داروی ضد بلغم است.

2- کپسول گاسترینا

گاسترینا یکی از محصولات شرکت داروسازی فراطب است.

این کپسول گیاهی، یک داروی چند منظوره است. یعنی چند نوع بیماری و مسئله مختلف را می توانید با مصرف یک کپسول درمان کنید.

کپسول گاسترینا در وهله اول به عنوان یک داروی ضد نفخ شناخته می شود. اما علاوه بر درمان نفخ، می تواند باعث کاهش درد پریودی هم بشود.

همچنین کپسول گاسترینا به دلیل ترکیباتی که در فرمولاسیون خود دارد، به عنوان یک داروی ضد بلغم هم شناخته می شود.

چند نمونه از انواع قویترین گیاه ضد بلغم مثل زیره، هل سبز، زنجبیل، تخم کرفس، زنیان و … در ترکیب کپسول گاسترینا به کار رفته اند که اثرات ضد بلغمی قوی دارند.

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید اطلاعات بیشتری درباره گاسترینا بدست آورید و یا آن را به صورت اینترنتی خریداری کنید.

گاسترینا

 گاسترینا ورم معده

گاسترینا ورم معده

3- قرص پی ال ام شف

قرص پی ال ام شف یا قرص بلغم شفانگر، محصولی از شرکت داروسازی شفانگر نظری است.

این قرص به عنوان یکی از قویترین داروی ضد بلغم گیاهی شناخته می شود.

نکته مهم درباره این محصول آن است که علاوه بر قرص، به حالت معجون هم تولید شده است تا افرادی که احیانا با خوردن قرص مشکل دارند، بتوانند از معجون بلغم پی ال ام شف استفاده کنند.

گیاهان به کار رفته در ترکیب قرص پی ال ام شف هم چند گونه از انواع قویترین گیاه ضد بلغم هستند.

از جمله آنها می توان به سیاه دانه، مصطکی، زیره و … اشاره کرد.

با کلیک بر لینک زیر می توانید درباره این داروی گیاهی ضد بلغم مطالعه بیشتری داشته باشید و با آن بیشتر آشنا شوید.

قرص پی ال ام

 بلغم شفانگر

بلغم شفانگر

4-دوای بلغم دیموند

قرص دوای بلغم دیموند دارای فرمولاسیونی است که از منابع سنتی گرفته  شده است. این دوا برای  رفع نفخ و بهبود سردی مزاج موثر است. همچنین چاقی شکمی که در اثر مزاج بلغمی ایجاد شده است را کنترل می کند و به درمان ورم معده کمک می کند.  در این محصول ترکیباتی مانند آویشن، زنیان و مصطکی وجود دارد.

دوای بلغم دیموند به پاکسازی گوارش و بهبود هضم غذا نیز کمک می کند همچنین یک درمان مناسب برای  سرفه‌های خشک و حساسیتی و سرفه با منشا نامشخص است.

دوای بلغم دیموند

قرص دوای بلغم دیموند

قرص دوای بلغم دیموند

5-کپسول بلغم فراطب

کپسول بلغم شرکت داروسازی فراطب، با ترکیبات گیاهی و سنتی خود، نه تنها موجب رفع بلغم مزاحم می‌شود بلکه می‌تواند در درمان مشکلاتی که ناشی از آن هستند، موثر باشد.

مشکلاتی که اغلب به دنبال بلغم می‌آیند، شامل چاقی، خواب زیاد و بیحالی مزمن، سرمازدگی دست و پا، نفخ مکرر و مزمن، درد و ورم معده، ریزش آب از دهان در زمان خواب، کاهش انرژی و کم‌تحرکی، و درد مفاصل است.

استفاده از داروهای بلغم زدایی مانند کپسول بلغم شرکت فراطب، به علاوه از بلغم اضافی در بدن جلوگیری می‌کند، می‌تواند مشکلات فوق را نیز بهبود بخشیده و انرژی شما را برای انجام فعالیت‌های روزمره بهبود بخشد.

کپسول بلغم فراطب

کپسول بلغم فراطب

کپسول بلغم فراطب

6-قرص ضد بلغم روماتیکا فراطب

بلغم، همان طبع سرد و تر است که می‌تواند می تواند بر انواع طبع های دیگر غلبه کند و اثراتی بر بدن بگذارد این اثرات، به ویژه برای دستگاه گوارش، اختلال ایجاد می کنند.

قرص ضد بلغم روماتیکا، تولید شرکت علمی تحقیقاتی فراطب است و به عنوان یک محصول کاملاً گیاهی و توانمند شناخته می شود و به کاهش رطوبت مغز و سایر اعضای بدن کمک می کند. این دارو توانایی کاهش میزان سستی و ناتوانی اعصاب ناشی از سردی و تجمع رطوبت را دارد.

ضد بلغم روماتیکا فراطب

کپسول روماتیکا

کپسول روماتیکا

یک پیشنهاد ویژه: پکیج بلغم زدا

اگر می خواهید برای دفع بلغم از بدن خود اقدام کنید و به دنبال داروی گیاهی برای این عمل هستید، می توانید هر کدام از داروهای فوق را استفاده کنید.

اما درمانگیاه علاوه بر موارد فوق، یک پکیج درمان بلغم هم برای شما آماده کرده است تا بتوانید با خیال آسوده از آن استفاده کنید.

این پکیج حاوی چند داروی گیاهی است که هر کدام وظیفه خاصی در دفع بلغم از بدن انجام می دهند.

پس اگر می خواهید از محصولات فرآوری شده از قویترین گیاه ضد بلغم استفاده کنید و چند مورد از بهترین داروی بلغم زدا را به دست بیاورید، می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید

پکیج بلغم زدا

قویترین گیاه ضد بلغم کدام است؟

اگر با مزاج شناسی و خصوصیات هر مزاج در طب سنتی ایران آشنا باشید می دانید که بلغم، مزاج سرد و تر است.

علائم و خصوصیات مزاج بلغمی متعدد و فراوان هستند که از آن جمله می توان به پرخوابی، افزایش وزن، سفیدی صورت و پوست بدن، چاقی همراه با نرمی گوشت بدن، زیادی ادرار و سردی بدن اشاره کرد.

البته در این مطلب قصد توضیح مفصل مزاج بلغمی را نداریم و بیشتر تلاش داریم به معرفی چند نمونه قویترین گیاه ضد بلغم و همچنین بهترین داروهای ضد بلغم را معرفی کنیم.

پس اگر می خواهید اطلاعات کامل تری درباره مزاج بلغمی و راه های دفع بلغم به دست بیاورید، می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

راه های دفع بلغم

حال که می دانیم بلغم، مزاج سرد و تر است پس به راحتی می توانیم تشخیص بدهیم که گیاهانی که دارای طبع گرم و خشک باشند گیاهان ضد بلغم هستند.

گیاهان بسیاری هستند که دارای طبع گرم و خشک هستند و می توان از آنها برای دفع بلغم استفاده کرد.

اما به عنوان نمونه چند گیاه را ذکر می کنیم:

1- کلیه گیاهان خانواده زیره

(که در گیاهشناسی به نام خانواده چتریان یا Apiaceae شناخته می شوند).

این خانواده شامل:

زیره سبز و زیره سیاه

زیره از قدیم همیشه به عنوان دارویی برای درمان سردی و تری بدن شناخته شده است.

شاید بتوان گفت زیره سیاه قویترین گیاه ضد بلغم است و استفاده از این گیاه می تواند به کنترل مزاج بلغمی کمک شایانی بکند.

زنیان

زنیان طبع گرم و خشک دارد. باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود و برای افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی هم موثر است.

آنیسون

آنیسون، برادر همیشگی زنیان است. این دو گیاه خواص مشابه داشته و همیشه در کنار یکدیگر دیده می شوند. اثر چربی سوز و گرم دارد و لاعث کاهش وزن می شود.

شوید

شوید مثل کرفس باعث کاهش رطوبت اضافی بدن می شود و ادرار آور است. برای افرادی که مزاج بلغمی دارند استفاده از شوید و کرفس می تواند باعث دفع آب محبوس شده در بدن شود.

رازیانه

رازیانه دارای سدیم، کربوهیدرات، فیبر، پروتئین، ویتامین A، نیاسین است و در هر دو حالت خام و پخته اثر فوق العاده ای دارد. رازیانه در طب سنتی بسیار توصیه می شود و حتی از عرق رازایانه به منظوربهبود فعالیت تخمدان ها برای خانم ها استفاده می شود. این گیاه ضد بلغم و صفرا خواص زیادی برای خانم‌ها دارد.

کرفس

کرفس از اجزای اصلی قرص کارویل است که برای لاغری و کاهش وزن افراد بلغمی مزاج تولید شده است.

یکی از مهمترین خاصیت های دانه کرفس، دفع رطوبت اضافی بدن از طریق ادرار است که در افراد بلغمی مزاج از مشکلات اصلی به شمار می رود.

جعفری

و…

اگر به دانه های این گیاهان دقت کنید، تقریبا همگی شکل ظاهری مشابه با هم دارند و تنها اندازه و پهنای این بذرها باهم متفاوت است.

نکته مهم این است که برای استفاده از گیاهان خانواده چتریان به عنوان قویترین گیاهان ضد بلغم، باید از بذر آنها استفاده کنید و در بعضی موارد، خود گیاه اثر ضد بلغم چندانی ندارد.

2- سیاه دانه

سیاه دانه یکی از انواع قویترین گیاه ضد بلغم است که در طب سنتی ایران کاربرد بسیار زیادی هم دارد.

دانه های سیاه دانه با دارا بودن طبع گرم و خشک، یک داروی گیاهی ضد بلغم قوی به حساب می آیند.

برای استفاده از سیاه دانه به عنوان داروی ضد بلغم، می توانید هر روز در وعده غذایی صبحانه به اندازه یک گرم بذر سیاهدانه را به جای گردو بر روی پنیر ریخته و میل کنید.

همچنین می توانید در صورت تمایل روغن سیاهدانه را به صورت خوراکی میل کنید.

کپسول سیاه دانه باریج با نام تجاری بلک سید هم از جمله محصولاتی است که از روغن خالص سیاه دانه تولید شده است و می تواند در راستای دفع بلغم بدن نیز موثر باشد.

3- سداب

سداب یکی از گیاهانی است که دارای طبع گرم و خشک است و می تواند به عنوان یک گیاه ضد بلغم قوی شناخته شود.

در استفاده از سداب به عنوان گیاه ضد بلغم، معمولا بخش سرشاخه های گلدار گیاه همراه با گل های آن استفاده می شود.

4- آویشن شیرازی

آویشن شیرازی هم دارای طبع گرم و خشک است. اگرچه آویشن باغی هم می تواند همین اثرات را داشته باشد اما اثر ضد بلغم گیاه آویشن شیرازی بیشتر از آویشن باغی است.

قویترین گیاه ضد بلغم

آویشن

5- مَصطَکی

مصطکی صمغی است که از تنه نوعی درخت خاص گرفته می شود و در داروهای گیاهی کاربردهای مختلفی دارد.

حکمای طب سنتی طبع مصطکی را گرم و خشک می دانند و آن را که یکی از انواع قویترین گیاه ضد بلغم است، برای درمان بلغم به عنوان یک جزء اصلی داروهای ضد بلغم به کار می برند.

اگر می خواهید اطلاعات کاملی درباره این صمغ ارزشمند گیاهی به دست بیاورید به مطلبی که تحت عنوان «مصطکی چیست» نوشته ایم مراجعه کنید.

مصطکی قویترین گیاه ضد بلغم

مصطکی صمغی گیاهی است که برای دفع بلغم کاربرد دارد.

 

6- کُندُر

کندر هم مانند مصطکی، صمغی است که از تنه درخت کندر گرفته می شود.

کندر علاوه بر آنکه خاصیت تقویت حافظه دارد، یک داروی گیاهی ضد بلغم است و طبع گرم و خشک شدیدی دارد.

بعضی افراد علاقه دارند که صمغ کندر را که البته مقداری تلخ است، مثل آدامس زیر دندان می جوند و این علاوه بر تقویت حافظه باعث دفع بلغم هم می شود.

اما در صورتی که علاقه به این کار نداشته باشید می توانید از انواع شربت معجون کندر که در اصل برای تقویت حافظه و کنترل آلزایمر تولید شده است برای دفع بلغم هم استفاده کنید.

7- دارچین و زنجبیل

دارچین و زنجبیل دو گیاهی هستند که همیشه اسمشان در کنار یکدیگر قرار دارد.

چرا که هردو هم خواص مشابهی دارند و هم کاربردهای مشابه دارند.

هم دارچین و هم زنجبیل به دلیل دارا بودن طبع گرم و خشک، باعث دفع بلغم می شوند و از آنها به عنوان گیاه ضد بلغم یاد می شود.

دفع بلغم از بدن

دارچین و زنجبیل دو گیاه با طبعم گرم خشک برای دفع بلغم از بدن هستند