خواص خارخاسک شامل مزایای مختلفی اعم از ارتقای سلامت قلب، افزایش عملکرد جنسی در مردان و زنان، مدیریت سطح قند خون، نشان دادن خواص ضد التهابی، افزایش عملکرد فیزیکی و کاهش علائم مرتبط با یائسگی برای بدن دارد.

خارخاسک با نام علمی تریبولوس یک گیاه کوچک تطبیق زا است که با گل های زردش شناخته می شود. این گیاه دارای محتویات غنی از ترکیبات فعال است که چیزی جز فیتواسترول ها یا استرول های گیاهی، آلکالوئیدها و استروئیدها نیست. علاوه بر این، این گیاه حاوی آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدهای طبیعی است که به سلامت قلب و عروق ما کمک می کند.

اما این همه ماجرا نیست. خارخاسک از بسیاری از مواد فعال از جمله ساپونین ها و آمین ها تشکیل شده است. در نهایت، این گیاه حاوی پروتودیوسین، یکی از فعال ترین مواد تشکیل دهنده تریبولوس است. در واقع خارخاسک، شهرت بین المللی خود را مدیون این ترکیب منحصر به فرد است.

داروخانه اینترنتی درمانگیاه در ادامه به فواید شگفت انگیز و خواص خارخاسک برای مردان و زنان پرداخته است.

خواص خارخاسک برای مردان و زنان

خواص خارخاسک برای مردان و زنان

خواص خارخاسک و بهبود عملکرد جنسی

یکی از اصلی ترین کاربردهای سنتی تریبولوس، درمان اختلالات میل جنسی و افزایش قدرت باروری است. اختلال میل جنسی  که به عنوان اختلال عملکرد جنسی نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که علاقه فرد به فعالیت جنسی را کاهش می ‌دهد. این حالت می تواند منجر به پریشانی و مسائل مربوط به رابطه شود و تا 30 درصد از زنان و 15 درصد از مردان را تحت تاثیر قرار دهد.

مصرف مکمل ها، همراه با تصحیح شیوه زندگی و رفع مداخلات روانی، گاهی توسط پزشکان به عنوان گزینه ای مطلوب برای کمک به بهبود عملکرد جنسی در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که خارخاسک یک گزینه مکمل بالقوه برای هر دو جنس مونث و مذکر است.

تجزیه و تحلیل شیمیایی و دارویی گیاه خارخاسک اهمیت این گیاه را در بهبود عملکرد جنسی نشان داده است. ساپونین های موجود در آن به ویژه پروتودیوسین، دیوسژنین و دیوسین، فرآیند خاصی را در بدن ایجاد می کنند و می توانند بر تولید هورمون های جنسی تأثیر بگذارند.

در مطالعه ‌ای که بر روی 180 مرد بین 18 تا 65 سال و مبتلا به اختلالات نعوظ انجام شده، خواص خارخاسک برای مردان علاوه بر داشتن یک اثر تقویت ‌کننده جنسی، منجر به بهبود اختلالات نعوظ و عملکرد جنسی نیز شده است.

به گفته محققان، ترکیبات فعال موجود در تریبولوس از طریق مکانیسم های مختلفی کار می کنند. به عنوان مثال، پروتودیوسسین ساپونین استروئیدی، مسئول اثرات افزایش میل جنسی گیاه است. این ماده به عنوان یک ماده تقویت کننده جنسی عمل می کند و با افزایش اکسید نیتریک، فعالیت جنسی و جریان خون به اندام های جنسی را افزایش می دهد.

به این ترتیب، تریبولوس بر انواع اختلالات جنسی از جمله اختلال نعوظ در مردان اثر می گذارد. اختلال نعوظ یک اختلال جنسی است که با ناتوانی در حفظ نعوظ به اندازه کافی مشخص می شود.

 فواید خارخاسک در اسپرم زایی

تحقیقات علمی حاکی از آن است که عصاره خارخاسک به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و محافظت از دستگاه تناسلی می تواند به طور موثری باروری مردان را بهبود بخشد. بر اساس مطالعات انجام شده، تریبولوس اثرات مفیدی بر روی اسپرم زایی، افزایش تعداد، تحرک و حیات اسپرم، وضعیت مجاری منی، افزایش ظرفیت بیضه ها و همچنین سطح آنزیم های آنتی اکسیدانی در بدن دارد.

خواص خارخاسک در افزایش تستوسترون

ساپونین های موجود در گیاه خارخاسک بر روی هورمون لوتئینیزه کننده ترشح شده در مغز عمل می کنند که باعث تحریک تولید تستوسترون در بیضه مردان و تنظیم ترشح پروژسترون و استروژن در زنان می شود. گیتونین یک ساپونین خاص است که در خارخاسک یافت می شود.

این ماده دارای ساختار شیمیایی مشابه تستوسترون است و اثرات تستوسترون را بر بدن انسان تقلید می کند. از آن جا که تسترون روی رشد ماهیچه ها تأثیر می گذارد و عملکرد بدن را بهبود می بخشد، فواید خارخاسک با تأثیر مثبتی در افزایش توده عضلانی و بهبود عملکرد بدنی کاملا اثبات شده است.

خواص خارخاسک برای مردان و زنان

خواص خارخاسک برای مردان و زنان

خارخاسک و جلوگیری از تورم پروستات

آقایان به ویژه در سنین بالا با خطر تورم و بزرگ شدن پروستات بیش از هر زمانی مواجه می شوند. محققان در مطالعات مرتبط با گیاه خارخاسک اثبات کرده اند که مصرف مکمل های حاوی این گیاه پس از چند هفته میزان تورم پروستات را به طرز زیادی کاهش می دهد. جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات یکی از مهمترین خواص خارخاسک به شمار می آید.

کاهش علائم یائسگی

تریبولوس به عنوان یک راه درمان جهت تخفیف علائم یائسگی در زنان نیز استفاده می شود. در یک مطالعه بر روی 60 زن یائسه مبتلا به اختلالات جنسی فواید خارخاسک اثبات شده است. پس از درمان 90 روزه، نتایج اثر بخشی خواص خارخاسک برای زنان در بهبود میل جنسی، برانگیختگی، علاقه جنسی و روانکاری واژن غیر قابل انکار است.

کنترل قند خون

خارخاسک با افزایش ترشح انسولین، کنترل قند خون را بهبود می بخشد. انسولین به انتقال گلوکز از جریان خون به سلول ‌های بدن کمک می ‌کند تا برای انرژی استفاده شود یا برای استفاده بعدی ذخیره شود. مطالعات نشان داده اند که خارخاسک پانکراس را تحریک می کند تا انسولین بیشتری تولید کرده و به کاهش سطح قند خون کمک کند.

مکانیسم دیگری که توسط آن خواص خارخاسک می تواند کنترل قند خون را بهبود بخشد، افزایش جذب گلوکز در سلول های بدن است. خارخاسک جذب گلوکز را در سلول های بدن با فعال کردن مسیرهای سیگنال دهی سلولی خاص درگیر در جذب گلوکز افزایش می دهد.

یک بررسی دیگر تایید کرده است که مصرف مکمل حاوی خارخاسک در هر روز به طور قابل توجهی سطح قند خون را در زنان مبتلا به دیابت نوع دو پس از سه ماه کاهش داده است.

فواید خارخاسک در تقویت سلامت قلب

مطالعات نشان می دهد که ساپونین های گیاه خارخاسک می توانند در گشاد شدن عروق کرونر و بهبود گردش خون کرونر نقش داشته باشند. خارخاسک همچنین برای کاهش علائم آنژین یا درد قفسه سینه مفید است. در واقع خارخاسک می تواند موارد آنژین را با میزان اثربخشی کلی 82.3٪ تسکین دهد. این نتایج به واسطه گشاد کردن عروق کرونر و بهبود گردش خون قلب به دست می آید. محققان همچنین دریافتند که تریبولوس به کبد یا کلیه ها آسیبی نمی رساند و هیچ عارضه جانبی ندارد.

خارخاسک همچنین از میوکارد محافظت می کند. در مطالعات موجود، پزشکان این اثر محافظتی قلبی را در برابر ایسکمی میوکارد با محافظت از سلول های میوکارد و کاهش میزان مرگ و میر این سلول ها ناشی از استرس اکسیداتیو اثبات کردند. همچنین، خواص خارخاسک در کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا تایید شده است.

فواید خارخاسک

فواید خارخاسک

آثار ضد التهابی

التهاب پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن به آسیب یا عفونت است. با این حال، زمانی که مزمن شود، می تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی، مانند آرتریت و بیماری های قلبی عروقی شود.

خارخاسک حاوی چندین ترکیب فعال زیستی مانند ساپونین ها، فلاونوئیدها و آلکالوئیدها است که اثرات ضد التهابی موثری از خود نشان می دهند. این ترکیبات با مهار تولید سایتوکین های التهابی مانند فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-α)، اینترلوکین-6   (IL-6)  و اینترلوکین-1 بتا (IL-1β) عمل می کنند که نقش کلیدی در پاسخ التهابی دارند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده که خواص آنتی اکسیدانی از دیگر فواید خارخاسک است. فرآیندی که به اثرات ضد التهابی آن نیز کمک ویژه ای می کند. استرس اکسیداتیو در ایجاد التهاب نقش دارد و آنتی اکسیدان ها می توانند با خنثی کردن رادیکال های آزاد و دیگر گونه های فعال اکسیژن به کاهش التهاب کمک کنند.

 بهترین مکمل های گیاهی خارخاسک را بشناسید

خارخاسک گیاهی با پتانسیل دارویی فراوان است که هزاران سال است در داروهای سنتی هندی و چینی استفاده می شود. بدیهی است که خواص خارخاسک برای مردان و زنان به عنوان یک داروی غرایز جنسی و بهبود میل جنسی مورد تایید جامعه پزشکی واقع شده است. در ادامه داروخانه اینترنتی درمانگیاه مشخصات تعدادی از بهترین مکمل های گیاهی حاوی خارخاسک را شرح می دهد.

قرص ایکس اید گلدن لایف

قرص ایکس اید با وجود ترکیبات مغذی گیاهی و مواد معدنی میل جنسی و عملکرد جنسی را هم در خانم ها و هم در آقایان افزایش می دهد. خواص خارخاسک موجود در این قرص به همراه سایر ترکیبات موجب افزایش خون رسانی به اندام های تناسلی و درنتیجه رفع دیر انزالی در مردان می شود. بهبود استقامت، تقویت ماهیچه ها، کنترل استرس، تنظیم هورمون های جنسی و رفع اختلالات نعوظ از دیگر خواص و فواید گیاه خارخاسک موجود در این مکمل است. جینسینگ کره ای، جینسینگ سیبری، گیاه بز شاخدار یا اپیمدیوم و برخی ویتامین های گروه B، روی، ویتامین E و منیزیم دیگر ترکیبات قرص ایکس اید گلدن لایف را شامل می شوند.

اینجا کلیک کنید 👈 قرص ایکس اید

قرص ایکس اید گلدن لایف x-ade

قرص ایکس اید

قرص های سنس باریج و اختلال نعوظ

قرص های سنس محصول شرکت داروسازی باریج اسانس یک فرآورده گیاهی موثر در درمان ناتوانی جنسی آقایان است. ترکیبات گیاهی شگفت انگیز این قرص از جمله عصاره خارخاسک، جینسینگ و ال آرژنین پس از حداقل سه ماه مصرف، اثربخشی خود را نشان خواهند داد.

اینجا کلیک کنید 👈 قرص های سنس باریج

های سنس باریج تقویت نعوظ

های سنس باریج تقویت نعوظ

کپسول پرفورمکس هرباویوا

فواید گیاه خارخاسک و وجود ویتامین هایی نظیر B12 و E به همراه سلنیوم در این کپسول گیاهی، موجب تقویت قدرت و میل جنسی مردان شده است. این کپسول یک گزینه درمانی ایده آل به ویژه برای مردانی است که به علت پایین بودن تعداد اسپرم یا ضعف عملکرد اسپرم ها، فاقد قدرت باروری هستند.

اینجا کلیک کنید 👈 کپسول پرفورمکس

کپسول پرفورمکس هرباویوا

کپسول پرفورمکس هرباویوا

کپسول جنسالین، تقویت نعوظ و قوای جنسی

کپسول جنسالین محصول شرکت داروسازی حکیم مومن تبریزی علاوه بر خواص خارخاسک شامل گیاهان دیگری نظیر جینکو بیلوبا، جینسینگ، یوهمبین، ماکا، اپیمدیوم و امثال آن می شود. هریک از این ترکیبات نقش موثری در تقویت میل جنسی، مشکلات نعوظ و درمان انزال زودرس دارند.

اینجا کلیک کنید 👈 کپسول جنسالین

جنسالین تقویت نعوظ آقایان

جنسالین تقویت نعوظ آقایان

آیا مکمل های حاوی خارخاسک عوارض جانبی دارند؟

هیچ گونه اثرات سمی در مصرف گیاه خارخاسک وجود ندارد. اگرچه در صورت عدم رعایت دوز صحیح، برخی از عوارض جانبی بالقوه وجود دارد، اما آن ها نسبتا جزئی هستند و ممکن است شامل ضعف یا لرزش، ناراحتی معده و بروز مشکلاتی در خواب شوند. فراموش نکنید که مصرف این گیاه به زنان باردار و کودکان توصیه نمی شود.

داروخانه اینترنتی درمانگیاه علاوه بر مکمل های معرفی شده، طیف وسیعی از دیگر مکمل های گیاهی جهت بهبود عملکرد جنسی را نیز در اختیار دارد.

شما چه اثرات ارتقا دهنده سلامت دیگری را به واسطه خواص خارخاسک می شناسید؟