7 فایده اثبات شده جینسینگ در سلامتی

قرن هاست که از جینسینگ در طب سنتی چین استفاده می شود.

این گیاه کم رشد و کوتاه ، دارای ریشه های گوشتی بوده و بسته به مدت رشد ، به سه روش طبقه بندی می شود: جینسینگ تازه ، جینسینگ سفید یا جینسنگ قرمز.

جینسنگ تازه قبل از 4 سال برداشت می شود ، در حالی که جینسینگ سفید بین 4-6 سال و جینسینگ قرمز بعد از 6 سال یا بیشتر برداشت می شود.

انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد ، اما محبوب ترین آنها جینسینگ آمریکایی ( Panax quinquefolius ) و جینسینگ آسیایی ( Panax ginseng ) است.

جینسینگ آمریکایی و آسیایی از نظر غلظت ترکیبات فعال و اثرات آن بر بدن متفاوت است. اعتقاد بر این است که جینسینگ آمریکایی به عنوان یک عامل آرامش بخش کار می کند ، در حالی که انواع آسیایی دارای یک اثر تقویت کننده است.

جینسینگ حاوی دو ترکیب قابل توجه است: جینسنوزیدها و گینتونین. این ترکیبات مکمل یکدیگر هستند تا مزایای سلامتی را بر بدن داشته باشند.

جین-سنگ-سفید-کره-ای

جینسینگ سفید کره ای

 

در اینجا 7 مورد از مزایای جینسینگ برای سلامت بر اساس شواهد علمی آورده شده است.

 

1. آنتی اکسیدان قوی که التهاب را کاهش می دهد

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مفیدی است.

برخی از مطالعات نشان داده است که عصاره جینسینگ و ترکیبات جینسنوزید می توانند التهاب را مهار کرده و ظرفیت آنتی اکسیدانی را در سلول ها افزایش دهند

به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که عصاره جنسینگ قرمز کره ای باعث کاهش التهاب و بهبود فعالیت آنتی اکسیدانی سلول های پوستی افراد مبتلا به اگزما می شود.

یک مطالعه دیگر بر روی 18 مرد ورزشکار جوان را که روزانه عصاره جینسنگ قرمز کره ای سه بار در روز و به مدت هفت روز مصرف می کنند را بررسی کرد.

پس از انجام آزمایش ورزشی ، مردان دارای برخی از مارکرهای التهابی بودند. این سطح نسبت به گروه دارونما به طور قابل توجهی پایین تر بود و پس از آزمایش نیز این اثر کمتر بودن التهاب تا 72 ساعت ادامه داشت.

با این حال ، لازم به ذکر است که گروه دارونما یک گیاه دارویی متفاوت دریافت کرده بودند ، بنابراین این نتایج باید با این توضیحات در نظر گرفته شود و مطالعات بیشتری نیز در این زمینه لازم است.

یک مطالعه بزرگتر 71 زن یائسه را که به مدت 12 هفته روزانه 3 گرم جینسینگ قرمز یا دارونما مصرف می کردند ، بررسی کرد. سپس فعالیت آنتی اکسیدانی و نشانگرهای استرس اکسیداتیو اندازه گیری شد.

محققان نتیجه گرفتند که جین سینگ قرمز ممکن است با افزایش فعالیت آنزیم آنتی اکسیدان به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند.

خلاصه ثابت شده است که جینسینگ به کاهش مارکرهای التهابی کمک می کند و به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کند.برای خرید ریشه جینسینگ بر روی لینک زیر کلیک کنید

جینسینگ کره ای2. جینسینگ برای عملکرد مغز سودمند است

جینسینگ می تواند به بهبود عملکردهای مغز مانند حافظه ، رفتار و خلق و خو کمک کند.

برخی از آزمایشات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که اجزای موجود در جینسینگ ، مانند جینسنوزیدها و ترکیب K ، می توانند از مغز در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کنند .

یک مطالعه 30 فرد سالم را که روزانه 200 میلی گرم جینسنگ Panax به مدت چهار هفته مصرف کردند ، دنبال کرد. در پایان مطالعه ، آنها بهبود در سلامت روان ، عملکرد اجتماعی و خلق و خوی را نشان دادند.

با این حال ، این مزایا بعد از 8 هفته قابل توجه نیستند ، که نشان می دهد اثرات جینسینگ با استفاده طولانی مدت ممکن است کاهش یابد.

دوزهای 200 یا 400 میلی گرم جینسینگ Panax بر عملکرد ذهنی ، خستگی ذهنی و سطح قند خون در 30 بزرگسال سالم قبل و بعد از 10 دقیقه آزمایش ذهنی تأثیر می گذارد.

دوز 200 میلی گرم ، در مقابل دوز 400 میلی گرم ، در بهبود عملکرد ذهنی و خستگی در طول آزمایش موثرتر بود

ممکن است جین سینگ به جذب قند خون توسط سلول ها کمک کند ، که می تواند باعث افزایش عملکرد و کاهش خستگی ذهنی شود. هنوز مشخص نیست که چرا دوز پایین تر از دوز بالاتر موثر بود.

مطالعه سوم نشان داد که مصرف 400 میلی گرم جینسینگ Panax روزانه به مدت هشت روز باعث بهبود آرامش و مهارت های ریاضی می شود.

علاوه بر این ، سایر مطالعات تأثیرات مثبتی بر عملکرد و رفتار مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نشان دادند.

خلاصه ثابت شده است که جینسنگ برای عملکردهای ذهنی ، احساس آرامش و خلق و خوی در افراد سالم و مبتلایان به آلزایمر سودمند است.

 

تقویت جنسی زودانزالی انزال زودرس

کپسول روجینسینگ قائم دارو، تقویت جنسی مردان درمان زودانزالی انزال زودرس

 

3. می تواند اختلال نعوظ را بهبود بخشد

تحقیقات نشان داده است که جینسینگ ممکن است یک گزینه مفید برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان باشد.

به نظر می رسد که ترکیبات موجود در آن ممکن است از استرس اکسیداتیو موجود در رگ ها و بافت های آلت تناسلی محافظت کرده و به بازگرداندن عملکرد طبیعی کمک کنند.

علاوه بر این ، مطالعات نشان داده است که جینسنگ ممکن است باعث تولید اکسید نیتریک شود ، ترکیبی که باعث آرامش عضلات در آلت تناسلی می شود و گردش خون را افزایش می دهد.

یک مطالعه نشان داد که مردان تحت درمان با جینسینگ قرمز کره ای 60 درصد در علائم ED بهبود داشتند ، در مقایسه با 30 درصد بهبود تولید شده توسط دارویی که برای درمان ED استفاده می شود.

علاوه بر این ، مطالعه دیگری نشان داد که 86 مرد مبتلا به ED پس از مصرف 1000 میلی گرم عصاره جینسنگ پیر به مدت 8 هفته ، بهبود قابل توجهی در عملکرد نعوظ و رضایت کلی داشتند.

با این حال ، برای نتیجه گیری قطعی در مورد تأثیرات جینسینگ بر روی ED ، مطالعات بیشتری لازم است.

خلاصه جینسینگ با کاهش استرس اکسیداتیو در بافتها و افزایش جریان خون در عضلات آلت تناسلی ممکن است علائم اختلال نعوظ را بهبود بخشد.

 

4- جینسیگ سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

جین سنگ می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند .

برخی مطالعات در مورد تأثیرات آن بر سیستم ایمنی بدن ، بر بیماران سرطانی تحت عمل جراحی یا شیمی درمانی متمرکز شده است.

یک مطالعه 39 نفر را که از جراحی سرطان معده بهبود می یافتند ، انجام داد و به مدت دو سال روزانه با 5400 میلی گرم جینسینگ آنها را درمان کرد.

جالب اینجاست که این افراد پیشرفت چشمگیری در عملکرد سیستم ایمنی بدن و عود کمتر علائم داشتند.

مطالعه دیگری اثر عصاره جینسنگ قرمز را بر روی نشانگرهای سیستم ایمنی بدن در افراد مبتلا به سرطان معده پیشرفته تحت شیمی درمانی پس از جراحی بررسی کرد.

بعد از سه ماه ، کسانی که عصاره جینسنگ قرمز مصرف می کردند دارای نشانگر سیستم ایمنی بهتری نسبت به گروه کنترل یا دارونما بودند.

علاوه بر این ، یک مطالعه نشان داد که افرادی که جینسینگ مصرف می کنند ، می توانند تا پنج سال پس از جراحی درمانی تا 35٪ احتمال زندگی بدون بیماری و 38٪ بقا در مقایسه با افرادی که آن را مصرف نمی کنند ، داشته باشند.

به نظر می رسد عصاره جینسنگ می تواند اثر واکسیناسیون علیه بیماری هایی مانند آنفلوانزا را نیز تقویت کند.

حتی اگر این مطالعات بهبود نشانگرهای سیستم ایمنی را در افراد مبتلا به سرطان نشان می دهد ، تحقیقات بیشتری برای اثبات اثر جینسینگ در تقویت مقاومت در برابر عفونت در افراد سالم لازم است.

خلاصه جینسینگ ممکن است سیستم ایمنی بدن را در مبتلایان به سرطان تقویت کند و حتی اثرات برخی واکسن ها را نیز افزایش دهد.

کپسول اکوگان

کپسول اکوگان یک مکمل پوست و مو است که حاوی جینسینگ است.

 

5- جینسینگ مزایای بالقوه ای در برابر سرطان دارد

جینسینگ ممکن است در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مفید باشد.

نشان داده شده است که جینسنوزیدهای موجود در این گیاه به کاهش التهاب کمک می کند و از آنتی اکسیدان محافظت می کند.

چرخه سلولی فرایندی است که طی آن سلولها به طور معمول رشد و تقسیم می شوند. جینسنوزیدها می توانند با جلوگیری از تولید و رشد غیر طبیعی سلول ، از این چرخه سود ببرند.

با بررسی چندین مطالعه نتیجه گیری شد که افرادی که از جینسینگ استفاده می کنند ممکن است 16٪ کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند.

علاوه بر این ، یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که افرادی که جینسینگ مصرف می کنند کمتر از کسانی که آن را مصرف نمی کنند ، به سرطان های لب ، دهان ، مری ، معده ، روده بزرگ ، کبد و ریه مبتلا می شوند.

جینسینگ همچنین ممکن است به بهبود سلامت بیماران تحت شیمی درمانی ، کاهش عوارض جانبی و افزایش اثر برخی داروهای درمانی کمک کند.

در حالی که مطالعات مربوط به نقش جینسینگ در پیشگیری از سرطان فوایدی را نشان می دهد ، اما هنوز بی نتیجه هستند .

خلاصه: به نظر می رسد جینسنوزیدهای موجود در جینسنگ التهاب را تنظیم می کنند ، از آنتی اکسیدان محافظت می کنند و سلامت سلول ها را حفظ می کنند که می تواند به کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان کمک کند. با این وجود ، تحقیقات بیشتری لازم است.

6. جینسنگ با خستگی مبارزه می کند و سطح انرژی را افزایش می دهد

نشان داده شده است که جینسینگ به مبارزه با خستگی و تقویت انرژی کمک می کند.

مطالعات مختلف حیوانی برخی از اجزای موجود در جینسینگ مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها را با استرس اکسیداتیو کمتر و تولید انرژی بیشتر در سلول ها مرتبط کرده است ، که می تواند به مبارزه با خستگی کمک کند.

در یک مطالعه چهار هفته ای ، اثرات دادن 1 یا 2 گرم جینسنگ Panax یا دارونما به 90 نفر با خستگی مزمن بررسی شد .

کسانی که به آنها جینسینگ Panax داده شده خستگی جسمی و روحی و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو را نسبت به افرادی که دارونما مصرف می کنند کمتر تجربه می کنند.

مطالعه دیگر به 364 بازمانده از سرطان که خستگی 2000 میلی گرم جینسینگ آمریکایی یا دارونما را تجربه کرده اند ، پرداخت. بعد از هشت هفته ، میزان خستگی افراد در گروه جینسینگ به طور قابل توجهی کمتر از افراد گروه دارونما بود.

علاوه بر این ، بررسی بیش از 155 مطالعه نشان داد که مکمل های جینسینگ نه تنها به کاهش خستگی کمک می کنند بلکه باعث افزایش فعالیت بدنی نیز می شوند.

خلاصه: جینسینگ ممکن است با کاهش آسیب اکسیداتیو و افزایش تولید انرژی در سلول ها ، به مبارزه با خستگی و تقویت فعالیت بدنی کمک کند.

 

7. می تواند قند خون را کاهش دهد

به نظر می رسد جینسینگ در کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت و همچنین افراد غیرمبتلا به آن مفید باشد.

نشان داده شده است که جینسینگ آمریکایی و آسیایی عملکرد سلول پانکراس را بهبود می بخشد ، تولید انسولین را افزایش می دهد و باعث افزایش جذب قند خون در بافت ها می شود.

علاوه بر این ، مطالعات نشان می دهد که عصاره های جین سنگ با ایجاد محافظت آنتی اکسیدانی که باعث کاهش رادیکال های آزاد در سلول های دیابتی می شود ، کمک می کند.

در یک مطالعه اثرات 6 گرم جینسینگ قرمز کره ای ، همراه با داروهای ضد دیابت یا رژیم غذایی معمول ، در 19 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 ارزیابی شد.

جالب اینجاست که آنها قادر به کنترل خوب قند خون در طول مطالعه 12 هفته ای بودند. آنها همچنین 11٪ کاهش در سطح قند خون ، 38٪ کاهش انسولین ناشتا و 33٪ افزایش حساسیت به انسولین داشتند.

مطالعه دیگری نشان داد که جنسینگ آمریکایی پس از انجام تست نوشیدنی شیرین ، در 10 فرد سالم به بهبود سطح قند خون کمک کرد.

به نظر می رسد که جینسنگ قرمز تخمیر شده حتی می تواند در کنترل قند خون موثرتر باشد. جینسینگ تخمیر شده با کمک باکتری های زنده تولید می شود که جینسنوزیدها را به شکل جذب و قوی تر تبدیل می کند.

در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که مصرف روزانه 2.7 گرم جینسینگ قرمز تخمیر شده در مقایسه با دارونما در کاهش قند خون و افزایش سطح انسولین بعد از یک وعده غذایی آزمایشی موثر است.

خلاصه: جینسینگ ، به ویژه جینسینگ قرمز تخمیر شده ، ممکن است به افزایش تولید انسولین ، افزایش جذب قند خون در سلول ها و محافظت آنتی اکسیدانی کمک کند.

عصار جینسینگ دکتر زرقانی

عصار جینسینگ دکتر زرقانی

 

آسانترین روش های مصرف جینسینگ

ریشه جینسینگ از بسیاری جهات قابل مصرف است. می توان آن را به صورت خام مصرف کرد یا می توانید آن را کمی بخارپز کنید تا نرم شود.
همچنین می توان آن را در آب قرار داد تا چای درست کند. برای این کار ، فقط آب گرم را به جینسینگ تازه بریده شده یا جینسینک خشک اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه دم بکشد.

جینسنگ را می توان به دستور العمل های مختلف مانند سوپ و مواد غذایی سرخ کرده نیز اضافه کرد. و عصاره را می توان به صورت پودر ، قرص ، کپسول و روغن یافت.

میزان مصرف شما به شرایطی که می خواهید بهبود یابد بستگی دارد. به طور کلی ، دوزهای روزانه 1-2 گرم ریشه جینسینگ خام یا 400-400 میلی گرم عصاره پیشنهاد می شود. بهتر است با دوزهای کمتری شروع شود و با گذشت زمان افزایش یابد.

به دنبال یک عصاره جینسینگ استاندارد باشید که حاوی 2-3٪ کل جینسنوزید باشد و قبل از غذا آن را مصرف کنید تا جذب آن افزایش یابد و از مزایای کامل آن بهره مند شوید.

خلاصه: جینسینگ را می توان به صورت خام خورده ، چای درست کرده یا به غذاهای مختلف اضافه کرد. همچنین می تواند به صورت پودر ، کپسول یا روغن مصرف شود.

 

ایمنی و عوارض جانبی بالقوه جینسینگ

  1. طبق تحقیقات ، جینسنگ ایمن به نظر می رسد و نباید هیچ گونه عوارض جانبی جدی ایجاد کند.
  2. با این حال ، افرادی که از داروهای دیابت استفاده می کنند، باید سطح قند خون خود را هنگام استفاده از جینسینگ از نزدیک کنترل کنند تا اطمینان حاصل کنند که این سطح خیلی پایین نمی رود.
  3. در بعضی منابع از اثر افزاینده فشار خون برای جینسینگ نیز نام برده شده است. لذا در صورتی که مبتلا به فشار خون هستید، در هنگام شروع مصرف جینسینگ باید فشار خون را تحت کنترل داشته باشید.
  4. علاوه بر این ، جینسینگ ممکن است اثر داروهای ضد انعقاد را کاهش دهد. به همین دلایل ، قبل از اینکه مکمل آن را با پزشک خود صحبت کنید.
  5. توجه داشته باشید که به دلیل عدم انجام مطالعات ایمنی به اندازه کافی، جینسینگ برای کودکان یا زنانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود.
  6. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده طولانی مدت از جینسینگ می تواند اثربخشی آن را در بدن کاهش دهد.
  7. برای به حداکثر رساندن مزایای آن ، باید جینسنگ را در دوره های 2-3 هفته ای با یک یا دو هفته استراحت در این میان مصرف کنید.

خلاصه در حالی که به نظر می رسد جینسینگ بی خطر است ، افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند باید به تداخلات احتمالی دارویی توجه کنند.


خلاصه

جینسینگ یک مکمل گیاهی است که قرن ها در طب چینی استفاده می شده است.

معمولاً به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مورد تبلیغ قرار می گیرد. همچنین می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و برای برخی از سرطان ها مزایایی داشته باشد.

علاوه بر این ، جینسینگ ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند ، عملکرد مغز را تقویت کند ، با خستگی مبارزه کند و علائم اختلال نعوظ را بهبود بخشد.

جینسنگ را می توان به صورت خام یا کمی بخارپز مصرف کرد. همچنین می تواند از طریق عصاره ، کپسول یا پودر به راحتی به رژیم غذایی شما اضافه شود.

چه بخواهید شرایط خاصی را بهبود ببخشید و چه اینکه به سلامتی خود تقویت کنید ، جینسینگ قطعاً ارزش امتحان کردن را دارد

 

مطلب بعدی: پیوراریا میریفیکا گیاه اعجاب انگیز برای افزایش سایز سینه و بهبود دهنده و افزایش میل جنسی زنان